Ochorenie COVID-19 je stále medzi nami a dokáže prekvapiť novými mutáciami. Britskí vedci ale dosiahli sľubný pokrok. Dočkáme sa univerzálnej vakcíny proti koronavírusu?

Ako informuje web The Guardian, predpokladá sa, že táto vakcína by bola schopná bojovať proti viacerým variantom koronavírusu. Momentálne je veľký problém v tom, že ľudia sa môžu znova nakaziť, aj keď už majú posilňujúcu dávku.

Odborníci z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne vykonali testy na myšiach a sledovali protilátky zamerané na „podjednotku S2“ spike proteínu Sars-CoV-2. Myši si po očkovaní vytvorili protilátky schopné neutralizovať množstvo zvieracích a ľudských koronavírusov. Boli medzi nimi varianty Alpha, Beta, Delta a pôvodný Omicron a tiež dva netopierie koronavírusy. Práve tie spustili epidemiologické vlny po celom svete. Ich zistenia boli publikované v časopise Science Translational Medicine.

Vedci dospeli k záveru, že táto špecifická oblasť vrcholového proteínu Sars-CoV-2 (vírus, ktorý vyvoláva Covid-19) je dobrým "odrazovým mostíkom" pre tzv. pan-koronavírusový úder. Ten by mohol byť účinný proti všetkým variantom a taktiež bežnému prechladnutiu.

Nie je to také jednoduché

Avšak podľa odborníkov je vývoj takejto vakcíny veľmi náročný, nakoľko táto "rodina vírusov" má veľa rozdielov, nehovoriac o tom, že mutujú. Univerzálna vakcína by musela vyvolať protilátky, ktoré dokážu rozpoznať všetky mutácie. Tým by dosiahli, aby vírus nevstúpil do buniek a nerozširoval sa ďalej.

„Oblasť S2 spike proteínu je sľubným cieľom pre potenciálnu pan-koronavírusovú vakcínu, pretože táto oblasť je v rôznych koronavírusoch oveľa podobnejšia ako oblasť S1,“ povedal spoluautor štúdie Kevin Ng. "Menej podlieha mutáciám, a preto by vakcína zameraná na túto oblasť mala byť robustnejšia."

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia