Celý svet obletela správa, že naše dejiny sa prostredníctvom strieborného plátna na chvíľu prepoja s oscarovým hercom Anthonym Hopkinsom (82).

Ten by si mal zahrať záchrancu židovských detí, no ako sa nám podarilo zistiť, film s rovnakou tematikou a veľkolepým obsadením chystá aj známy slovenský režisér a producent Matej Mináč (59). Informáciu o pripravovanej zahraničnej snímke priniesol portál Deadline Hollywood. Film ponesie názov One Life (Jeden život, pozn. red.) a zamerať by sa mal na záchranu židovských detí, ktorej súčasťou bol Nicholas Winton v roku 1938 a 1939. Aj vďaka jeho nasadeniu sa tak podarilo z vtedajšieho Československa do Británie prepraviť takmer 700 detí. Produkciu má na starosti americká spoločnosť See-Saw v spolupráci s BBC Films. Dátum začiatku nakrúcania, miesto ani rozpočet však producenti nezverejnili.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Dojemný príbeh minulý rok spracovala aj spisovateľka a reportérka Veronika Homolová Tóthová (40). Dokument Ruky na skle venovala takzvaným Wintonovým deťom a najväčším hrdinom ich záchrany – rodičom, ktorí sa boli ochotní vzdať svojich potomkov, aby mohli ďalej žiť. Správa o príprave filmového spracovania príbehu, navyše s hviezdnym obsadením, ju preto úprimne potešila. „Príbeh sira Wintona a všetkých tých ľudí, ktorí zabezpečili záchranu 669 československých detí, je dôležitým príbehom našich dejín. Môže nám pripomenúť niečo, na čo sme, zdá sa mi, v poslednom období zabudli. Zlu sa treba postaviť a urobiť niečo dobré. Aj niečo, čo sa zdá na prvý pohľad príliš ťažké či dokonca nemožné,“ povedala nám.

Počas nakrúcania dokumentu nadviazala priateľské kontakty s niekoľkými Wintonovými deťmi a sprostredkovala nám vyjadrenie Zuzany Marešovej žijúcej v Prahe. Tá potvrdila, že tvorcovia filmu zatiaľ žiadne z takzvaných Wintonových detí nekontaktovali, aj keď informáciu o chystanej snímke zachytili. „My sme navzájom v spojení a nikto nespomínal, že by sa im niekto ozval,“ uviedla. Ďalšia zo zachránených, lady Milena Grenfell-Bainesová, sa zároveň vyjadrila, že hraný film o Wintonovi by najviac prináležalo spracovať slovenskému režisérovi Matejovi Mináčovi. Ten má totiž na odhalení tohto neuveriteľného príbehu najväčšiu zásluhu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Spolu s Ivanom Krajíčkom patril k najúspešnejším televíznym zabávačom.

Oldo Hlaváček bol zabávač telom aj dušou: Čo skrýval pred Krajíčkom?

Miro Jaroš

Chýba mi pokoj: MIRO JAROŠ predstavil nový hit pre dospelých s textom od Jany Kirchner

ĽUDO (vľavo) a RADO (vpravo) PAMPURIKOVCI si v gastrobiznise v metropole východu vybudovali dobré meno.

Bistro na želanie: Bratia sa rozhodli pre spoločný biznis, varia aj podľa počasia

Ilustračná snímka

Recyklácia vo vesmíre: Už vyše pol storočia je súčasťou obežnej dráhy Zeme smetisko

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

Vyrážky na tvári: Pozrite sa, čo znamenajú! Ich miesto vám napovie, ktorý orgán odľahčiť

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia