Ubezpečila, že rezort spolu s ďalšími odborníkmi monitorujú vývoj ochorenia. "V prípade zhoršenia situácie sú pripravení operatívne zvolať stretnutie, na ktorom sa rozhodne o ďalšom postupe," priblížila hovorkyňa. Dodala, že v rámci stratégie sa riešia aj strednodobé a dlhodobé plány, a to najmä v rovine metodiky, ako postupovať v prípade zhoršovania epidemickej situácie.

Na liečbu je podľa ministerstva aktuálne k dispozícii antivirotikum Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir alebo liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. "V septembri očakávame dodávku 100.000 adaptovaných dávok od výrobcu Moderna, postupne budú prichádzať aj ďalšie objemy dávok od spoločnosti Pfizer," ozrejmila Lániková na margo očkovania.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vzhľadom na stúpajúci počet prípadov na COVID-19 odporúča zvážiť používanie respirátorov. "A to najmä v preplnených priestoroch, ako napríklad na hromadných podujatiach, v hromadnej doprave, na nákupoch a v situáciách, ktoré sa vyhodnotia ako rizikové," dodala pre TASR hovorkyňa úradu Daša Račková. ÚVZ zároveň vyzýva na očkovanie osoby, ktoré neboli očkované alebo neabsolvovali očkovanie posilňujúcou dávkou vakcíny.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia