Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neočakáva v ďalšej vlne pandémie COVID-19 vysoký nárast hospitalizovaných pacientov s týmto ochorením.

Odborníci zároveň aktuálne nepovažujú za potrebné zavádzať celoplošné protipandemické opatrenia. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

"Vzhľadom na súčasnú stabilne sa vyvíjajúcu epidemickú situáciu v nemocniciach a na pomerne ľahké priebehy ochorenia COVID-19 spôsobeného variantom omikron u väčšiny infikovaných v aktuálnej situácii odborníci nepovažujú za potrebné zavádzať celoplošné protipandemické opatrenia a neočakávajú ani taký vysoký nárast pacientov hospitalizovaných v nemocniciach, ako to bolo v predchádzajúcich vlnách," vysvetlila hovorkyňa.

Podľa ministerstva na Slovensku aktuálne dominuje subvariant omikronu BA.5. "Už vo vzorkách sekvenovaných Vedeckým parkom Univerzity Komenského v Bratislave zozbieraných pred dvomi týždňami predstavoval 70 percent, môžeme teda predpokladať, že aktuálne infekcie budú takmer výlučne spôsobené týmto subvariantom," spresnila Lániková.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia