Virológovia sa obávajú nového subvariantu omikronu. Volá sa Centaurus a jeho rýchle šírenie vystrašilo nejedného odborníka.

Ako informuje The Guardian, centaurus (variant BA.2.75) sa už stihol presadiť v Indii. Objavili ho tam ešte začiatkom mája, no dostal sa už aj do Spojeného kráľovstva. Úrady registrujú vysoký počet nakazených, pričom to ide ešte rýchlejšie ako pri extrémne prenosnom variante BA.5. Zaznamenali ho tiež v ďalších 10 krajinách, medzi ktoré patria: Spojené štáty americké, Austrália, Nemecko a Kanada.

Nie je zatiaľ isté, či spôsobuje vážnejší priebeh ochorenia alebo by sa rýchlejšie prenášal. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) ho však 7. júla označila za "monitorovaný". Mohli sa vyskytnúť náznaky, že je Centaurus agresívnejší subvariant omikronu. Treba ale podotknúť, že dôkazy sú slabé a neboli nikým posúdené.

Podobný názor má hlavný vedec WHO a doktor Soumya Swaminathan. Zatiaľ nie je dostatok vzoriek, aby to skutočne mohli preskúmať. Tento nový variant sa však rýchlo rozširuje a okrem toho obsahuje množstvo ďalších mutácií.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia