Spoločnosť zažíva opäť veľký technologický pokrok v podobe budovania domov prostredníctvom 3D tlačiarní. Prvá tlačená štvrť na svete sa nachádza v Mexiku.

Už niekoľko rokov vývojári prichádzajú s novinkami v oblasti 3D tlače, ktorá výrazne ovplyvňuje techniku, priemysel i medicínu. Po tom, ako sa vedcom podarilo spôsobiť rozruch v medicíne umelým srdcom, ktoré vytlačili na 3D tlačiarni, prichádza ďalší prelom, tentoraz v stavebníctve.

V čom spočíva 3D tlač?
Zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť trojrozmerný objekt na základe digitálnych 3D dát. 3D tlač spočíva v postupnom nanášaní vrstiev z roztaveného netoxického a odolného polyméru ABS, pričom sa vytvára trojrozmerný model. Táto technológia umožňuje vytváranie vlastných navrhnutých produktov, a taktiež z medicínskeho hľadiska umožňuje tvorbu implantátov a protéz.

Efektívnejší spôsob

Revolúciu v stavebníctve spôsobila obrovská 3D tlačiareň Vulcan II, ktorá tlačí betónovú zmes. Táto zmes postupne tvrdne a vznikajú z nej štandardné steny domu. 3D tlačiareň Vulcan II dokáže tlačiť dva domy naraz, takže tento spôsob stavby je oveľa rýchlejší aj lacnejší ako bežná výstavba. Po vytlačení obvodovných stien robotníci dokončia dom prirobením okien a dostavaním strechy. Túto 3D tlačiareň vytvorila Austinská spoločnosť ICON, ktorá sa orientuje na konštrukčné technológie.

Nové domy poskytnú priaznivejšie podmienky na život.
Nové domy poskytnú priaznivejšie podmienky na život.
Zdroj: Profimedia

Tento desaťmetrový gigant už začiatkom decembra vybudoval dva domy, ktoré boli tlačené súčasne, a ich tlač trvala iba 24 hodín. Nový projekt vybudovania prvej 3D tlačenej štvrte na svete organizuje nezisková spoločnosť New Story, ktorá od svojho založenia v roku 2014 postavila v Južnej Amerike a Mexiku viac ako 2 700 domov, no tento projekt je výnimočný z hľadiska technologického pokroku a efektivity.

Táto spoločnosť pomáha miestnym ľuďom s budovaním a vylepšovaním domovov. „Myslím, že je dôležité pamätať si, v čom je tento projekt odlišný, na čom záleží,“ uviedla riaditeľka New Story Alexandria Lafci. Predstavy vývojárov o tomto novom projekte siahajú do konca roka 2020, dokedy vraj postavia 50 nových domov. Budú adekvátnymi náhradami za staré domy a ponúknu lepšie podmienky na bývanie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia