Je to čistý blázon alebo extrémne vášnivý cestovateľ. Neskutočné, čo sa mu podarilo za poslednú dekádu.

Dán Thor Pedersen (44) strávil posledných desať rokov cestovaním. Navštívil každú jednu krajinu bez toho, aby naskočil do lietadla. Tvrdí, že tento dopravný prostriedok vôbec nevyužíval.

„Vedel som, že nikto v histórii nešiel do každej krajiny sveta úplne bez lietania, a chytila ​​ma myšlienka, že by som mohol skúsiť urobiť niečo pozoruhodné,“ povedal pre Kennedy News. "Cieľom bolo cestovať s verejnou dopravou všade tam, kde je to možné, takže to znamená stovkami autobusov, vlakov a trajektov, potom sa pýtate, či môžete nastúpiť na niečiu rybársku alebo kontajnerovú loď," dodal.

V krajine strávil priemerne 17 dní, no vo Vatikáne sa zdržal iba 24 hodín - to je minimum, ktoré si stanovil. Svoje cestovanie neprirovnal k turistike, ale skôr k bežeckému maratónu. Cestovanie bez leteckej dopravy bolo veľmi náročné, no stále sa držal svojho cieľa. Využil 351 autobusov, 158 vlakov, 43 tuk-tukov, 37 kontajnerových lodí, 33 člnov, deväť nákladných áut, tri plachetnice, dve plavby loďou, jeden konský povoz, jedno policajné auto a jednu jachtu. „Najdlhšia jazda autobusom v Brazílii trvala 54 hodín...Najdlhšia cesta vlakom bola v Rusku päť dní. Skôr som si užil 27 dní na lodi, dalo mi to čas na čítanie a cvičenie a videli sme veľryby. Bola to krásna cesta," povedal vášnivý cestovateľ.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Ešte predtým, ako vyrazil na svoju cestu v roku 2013, s manželkou odhadovali, že mu to potrvá "iba" štyri roky. Nakoniec sa to predĺžilo kvôli pandémii COVID-19 a problémami s pasom. Svoju ženu videl za celú dekádu 27-krát a lúčenie bolo pre nich najťažšie. Avšak už v júli budú opäť spolu. Vtedy sa Thor konečne vráti domov a pustia sa do svojho veľkého sna - založia si rodinu. Práve to môže byť ťažšie kvôli ich veku, ale rozhodne to skúsia. Thorovi dalo jeho cestovanie množstvo neuveriteľných skúseností a zážitkov. Nemieni sa vrátiť do práce, radšej napíše knihu.

Diskusia