Na Devínsku Kobylu sa dá vystúpiť z rôznych strán. Najkratšie to je od Devína. Zaujímavá prechádzka je aj z druhej strany kopca, z Dúbravky.

V bratislavskej starej Dúbravke sa narodil posledný československý komunistický prezident Gustáv Husák.

Len portrét v krčme

Krčmu v starej časti Dúbravky dodnes volajú U Husáka. Nie je však ničím výnimočná, ani sa tak oficiálne nevolá. Visí v nej síce prezidentský portrét Gustáva Husáka, ale žeby tam sám Husák bol chodieval na pivo, sa povedať nedá. Mestská časť mala v pláne osadiť mu pamätnú tabuľu na budovu miestneho úradu. Termín z polovice decembra 2008 najprv posunuli na máj 2009. Po protestoch niektorých poslancov a odpore časti obyvateľov tabuľu neosadili. Gustáv Husák nebol podľa ich názoru osobnosť, ktorá by si zaslúžila pamätnú tabuľu. Text na už hotovej tabuli bol strohý: JUDr. Gusáv Husák. 1913 – 1991. Rodák z Dúbravky, jeden z hlavných organizátorov Slovenského národného povstania, predseda zboru povereníkov v r. 1946 –1950, prezident ČSSR v r. 1975 –1998.

FOTOGRAFIE Z LÁKAVÉHO VÝLETU NÁJDETE V GALÉRII

Oproti krčme cestou do kopca pri kaplnke stojí Husákov rodný dom. Ani ten nie je nijako označený a zmenil sa. Pribudlo mu obytné poschodie v podkroví, je vymaľovaný a precízne udržiavaný. V dome, v ktorom sa narodil komunista – dlhé roky číslo jeden –, neskôr bývala jeho sestra. Keď zomrela, ostala v ňom jej dcéra. Keď si postavila nový dom, starý dala synovi. Gustáv Husák k sestre do rodného domu chodieval na Vianoce aj v čase, keď bol prezidentom. Zomrel v novembri 1991, dva roky po tom, ako odstúpil z prezidentskej funkcie. Je pochovaný na cintoríne v Dúbravke.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia