Cestou po diaľnici z Bratislavy okolo Trnavy a Piešťan smerom na Trenčín je neprehliadnuteľný. Hrad Beckov vyzerá impozantne, je opradený kopou legiend.

Stojí na zvláštnom vysokom brale, ktoré akoby na rovinu pri Váhu odniekiaľ spadlo. Meteorit to však nie je. Odtiaľto strážili obchodnú cestu a brod cez Váh už od čias Veľkomoravskej ríše. Súčasný kamenný hrad postavili v 13. storočí. Obrannú funkciu plnil skvele, dobyť sa ho nepodarilo ani Tatárom, ani Turkom. Zničil ho až požiar v roku 1729.

Beckov vlastnilo niekoľko šľachtických rodov. Stibor II. nemal syna, preto ho odkázal dcére Kataríne. Podľa uhorského práva však ženy nemohli vlastniť majetok. O veci rozhodoval kráľovský koncil. Kataríne priznal iba štvrtinu hodnoty hradu a vyplatili ju. Hrad prepadol panovníkovi Žigmundovi. Na svoj majetok sa Katarína vrátila po troch rokoch. Žigmund ho deň pred svojou smrťou daroval rytierovi Pavlovi Bánfymu pod podmienkou, že sa s Katarínou ožení.

FOTOGRAFIE Z LÁKAVÉHO VÝLETU NÁJDETE V GALÉRII

Ideál rytierstva

Hrad dlho chátral. Dnes je zreštaurovaný a prístupný verejnosti. Keby nebolo vírusu, bol by pre turistov zaujímavý množstvom programov. Návštevníkov tu sprevádza stredovekom vojvoda Stibor zo Stiboríc. Lenže, je korona a návštevníci, ktorí vojdú do areálu cestou zozadu okolo starého židovského cintorína, sa nateraz musia uspokojiť s expozíciou erbových beštií v niekoľkých miestnostiach.

Návšteva Beckova je teda najmä o drakoch a heraldických postavách. Stibor zo Stiboríc patril k najvýznamnejším šľachticom na dvore cisára Žigmunda Luxemburského. Síce stelesňoval ideál rytierstva, ale s drakmi pravdepodobne nebojoval. Neskôr v období renesancie bývali na hrade Bánfyovci, ktorí ho vlastnili najdlhšie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia