Nemusíme zúfať. Na Slovensku máme dosť zaujímavých miest, ktoré stojí za to navštíviť. Zatvorené hranice sú dobrou príležitosťou pozrieť si ich.

Liptovská Teplička je síce súčasťou regiónu Liptov, ale nepatrí do okresu Liptovský Mikuláš. Spadá do okresu Poprad. V prvej polovici 17.  storočia sa sem dostala goralská kolonizácia. Gorali založili dedinu Tepličanska alebo Teplicska. Prívlastok Liptovská pribudol na začiatku minulého storočia a vydržal dodnes. Život tu bol ťažký a životná úroveň obyvateľstva nízka. Ľudí trápili živelné pohromy a epidémie. Mať zásobu proti vyhladovaniu bola nutnosť. Jedinečné pivničky si Gorali pravdepodobne budovali v rovnakom období ako obec. Najstaršia písomná zmienka o nej je z roku 1634.

FOTOGRAFIE ZEMIAKOVÝCH PIVNIČIEK NÁJDETE V GALÉRII

Škriatkovia nie sú doma

Zemiakové pivničky v lokalitách Magadzine, Turničky a Pod Škvrkovcom sú európsky a možno aj svetový unikát. Magické miesto s množstvom kopčekov s dvierkami leží medzi cintorínom, kostolom, obcou a amfiteátrom. Ľudia ich kopali kolmo do zeme. Z hliny, ktorú vykopali, postavili hromádku s dvierkami ako uzáver jamy. Tie najväčšie siahajú až do hĺbky viac ako tri metre pod zem. Majú hruškovitý tvar. Smerom na povrch sa zužujú. Ich čiapočka je spevnená drevenou guľatinou, na ktorej je vrstva hliny. Striešku s miernym spádom podopierajú dvierka vsadené do stĺpikov. Do jednej takejto pivničky sa zmestí aspoň 30 mechov „švábky“.

Tak na Liptove ľudovo volajú zemiaky. Dodnes zostalo viac ako 400 pivníc. Majitelia ich stále využívajú najmä na uskladnenie zemiakov a zeleniny. Zaujímavosťou je, že tunajšia zem obsahuje veľa vápenca. Miestni ju volajú „mončička“. Vďaka prírodným podmienkam a konštrukcii zasadenej do zeme je v pivničkách v lete i v zime stabilná teplota od 2 do 6 °C. Je to ideálne prostredie, aby si zemiaky udržali dobrú kvalitu až do novej úrody. Priestor s pivničkami vyzerá ako mestečko škriatkov, ktorí práve nie sú doma. Zvedavec má pocit, akoby mal nejakého krpca s dlhou bradou už-už uvidieť kdesi za rohom sedieť na lavičke pri dvierkach. Sklamanie je, že tu takí nežijú. No počestný pocestný sa cíti ako Guliver. Pivničky majitelia dedia z generácie na generáciu. Objavili sa už aj záujemcovia o ich kúpu, ktorí nepochádzajú z Liptovskej Tepličky. Láka ich najmä jedinečnosť týchto stavieb.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia