Luxusná panoráma na každej svetovej strane a roztomilé svište ako bonus. Z Kráľovej hole, najvýhľadovejšieho bodu našej krajiny, dovidíte pri ideálnych podmienkach až do šiestich štátov.

Najvyšší vrch východnej časti Nízkych Tatier, opradený povesťami a oslavovaný básnikmi, počas prázdninového obdobia odolával najmä invázii domácich turistov. Tí musia podať vcelku slušný športový výkon, aby sa dostali na vrchol v nadmorskej výške 1 946 metrov. Najschodnejšia, asi 12-kilometrová cesta pretína modrú turistickú značku z obce Šumiac, skadiaľ sa môžete vybrať buď pešo, alebo na bicykli. Kým tí zdatnejší zdolávali výškové metre po upravenej ceste na vlastný pohon, iní využívali čoraz obľúbenejší elektrobicykel. Priamo v Šumiaci majú k dispozícii služby požičovne.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z LEGENDÁRNEHO VRCHU NÁJDETE V GALÉRII

Pozná každý kameň

My sme sa z časových dôvodov vybrali na vrchol autom – samozrejme, so špeciálnym povolením, keďže verejná doprava je tu vylúčená. Naším sprievodcom bol horský záchranár a rodák zo Šumiaca Jozef Meľo. Ten dnes už ťažko zráta, koľkokrát tento bájny kopec zdolal. „Chodil som sem s kamarátmi už ako dieťa, a keďže internet ani sociálne siete vtedy neexistovali, užívali sme si takúto turistiku veľmi často. Za tie roky to tu mám pochodené naozaj dokonale a dá sa povedať, že na Kráľovej holi poznám každý kameň,“ hovorí vyučený elektrikár, ktorý už vyše tridsať rokov pôsobí v miestnej horskej službe. S budúcimi kolegami sa stretol v Pohorelskej Maši, kde pracoval pri lyžiarskom vleku.

„Mali už svoj vek, takže medzi seba potrebovali mladých. Boli to chlapi, ktorí založili okrsok horskej služby Kráľova hoľa po páde lavíny v Brunove, kde zasypalo troch ľudí. Dodnes funguje, hoci už v rámci celého Slovenska pôsobí profesionálna Horská záchranná služba,“ dodáva Jozef Meľo, ktorý okrem dobrovoľnej horskej služby patrí ako zmluvný člen aj do radov tej profesionálnej. Keď treba poradiť cestu, otvoriť rampu alebo keď prebieha pátracia akcia, zasahuje a pomáha.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia