Legenda hovorí, že tu Omar kopal pre Šefana Zápoľského studňu v skale, aby oslobodil svoju lásku a jeho zajatkyňu Fatimu.

Trenčiansky hrad patrí medzi najstaršie hrady na Slovensku. Je to pohraničný hrad z 11. storočia vybudovaný pri Bielych Karpatoch. Biele Karpaty v tejto oblasti tvorili hranicu medzi Uhorskom a Moravským markgrófstvom, ktoré sa nachádzalo na druhej strane za riekou. Hrad postavili pri Váhu, ktorý bol v tom čase hranicou. Neskôr v oblasti vyrástli ďalšie dva pohraničné hrady Vršatec a Súča. V čase nebezpečenstva si medzi sebou posielali rýchle signály. Hovorí sa, že to mohlo byť ohňom či dymom, dodnes však s určitosťou nevieme, akým spôsobom to naozaj robili.

Matúšova zem

Na Slovensku máme pozostatky, ruiny a zachované stavby 180 kamenných hradov. Tie na Považí mali chrániť obchodné cesty, dôležité križovatky a hranice. Slúžili aj na výber mýta. Preto ich budovali na strategicky významných miestach a, samozrejme, v ťažko prístupnom teréne. Stotridsaťkilometrovú líniu hradov na Považí postavili tak, aby z každého hradu videli na dva najbližšie hrady. Matúš Čák Trenčiansky, známy uhorský šľachtic, ktorý na prelome 13. a 14. storočia ovládol celé terajšie západné a stredné Slovensko, dobyl aj väčšinu hradov na Váhu. Dokopy ich vlastnil približne 50.

Na Trenčianskom hrade si zriadil dvor podobný tomu kráľovskému. U uhorského panovníka ani u cirkvi nebol veľmi obľúbený, pretože sa na svojich územiach správal ako jediný vládca. Nitriansky biskup ho dokonca dal do cirkevnej kliatby. Očividne mu to neublížilo, vládol na svojich panstvách až do smrti. Stredné a východné Slovensko ešte dlho potom nazývali Matúšova zem. Studené kamenné hrady v ťažko prístupných lokalitách sa časom stali nepohodlnými na bývanie. Okrem toho, keď už boli nájazdy Tatárov a Turkov minulosťou, nebolo sa treba skrývať. Šľachta sa sťahovala do moderných zámkov.

FOTOGRAFIE Z VÝSTAVY "Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY" NÁJDETE V GALÉRII

Drevení herci

V kasárňach na Trenčianskom hrade predĺžili do septembra výstavu bábok Z rozprávky do rozprávky. Je to pohľad do zákulisia výroby bábok a ich odpočinku v depozitároch. Niektoré si už nikdy neužijú dávnu slávu, ale vidieť ich pohladí najmä starších na duši. Napríklad Drobček z televíznej relácie MaTelKo (Malý televízny kolotoč). Drobčeka však nestvárnila iba jedna jediná bábka. Počas rokov nakrúcania relácie ich „prišlo na svet“ 18. Úplne prvého ukradol pracovník ministerstva kultúry. V Trenčíne vystavujú divadelné bábky z inscenácií Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia