Múzeum Solivar v Prešove je jednou z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku. Kto ho ešte nevidel, má šancu nechať sa ním ohromiť.

Samozrejme, keď opäť otvoria. Zatiaľ si expozície môžete pozrieť aspoň na stránkach Života. Soľ môže byť nad zlato. To nie je len rozprávka. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádza zo 17. storočia. Technologické budovy sú rozťahané medzi obytnými domami po obci Solivar, ktorá je dnes súčasťou Prešova. Predstavuje celý proces od ťažby cez spracovanie až po distribúciu. Je to hneď niekoľko chrámov vedľa seba.

FOTOGALÉRIA: NECHAJTE SA OHROMIŤ CHRÁMOM SOLI

Konská alebo volská sila

Unikátna stavba európskeho významu gápeľ je ťažné zariadenie, do ktorého zapriahali kone alebo voly. Spočiatku slúžil nielen na pri ťažbe, ale aj na fáranie baníkov. „Obrovský hriadeľ v zvislej polohe mal v hornej časti navíjací bubon s konopným lanom. Viedlo ku kladkostroju nad ústím šachty. Vyťahovali ním spod zeme kožené mechy naplnené soľankou. Soľné bane pri Prešove na niekoľko rokov prestali fungovať, pretože ich zaliala voda,“ vysvetľuje začiatky varenia soli pri Prešove riaditeľ Múzea Solivar Marek Duchoň.

Časom bol soľný roztok pod zemou taký nasýtený, že sa ho oplatilo začať čerpať a odvárať z neho soľ. „Súčasťou unikátneho súboru historicko-technických chrámov soli sú okrem gápľa četerne – zásobníky soľanky, do ktorých sa zmestilo viac ako milión litrov. Ďalej varňa František, sklad soli, klopačka a ďalšie objekty,“ hovorí riaditeľ Duchoň. „Areál je od roku 1970 národnou kultúrnu pamiatku v správe Slovenského technického múzea v Košiciach,“ dodáva.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia