Nórski archeológovia objavili pozostatky starovekej vikinskej lode neďaleko farmy v Gjellestade už v roku 2018. Išlo v poradí len o štvrtú loď z obdobia Vikingov, ktorá sa našla na území Nórska. Prírodné podmienky teraz donútili archeológov pristúpiť k vykopávkam, aby sa vzácny nález nezničil.

Nórski archeológovia a historici už niekoľko desaťročí pátrajú po stopách starovekých Vikingov, ktorí obývali rôzne oblasti Škandinávie. Tím archeológov z Nórskeho inštitútu pre výskum kultúrneho dedičstva (NIKU) začal pred troma rokmi špeciálny výskum. Jeho hlavným cieľom bolo preskúmať územia, ktoré pravdepodobne obývali Vikingovia. Nešlo však o obvyklé vykopávky – archeológovia na preskúmanie jednotlivých oblastí použili digitálne radary.

FOTOGRAFIE JEDINEČNÉHO OBJAVU NÁJDETE V GALÉRII

Modernú techniku, ktorá funguje na princípe skenovania pôdy, umiestnili na traktory. Pomocou radarového skenovania sa archeológom podarilo preskúmať rozsiahle územie za krátky čas. Doteraz sa v Nórsku našli len tri lode. O vyhľadávanie vhodných území na realizáciu vykopávok nebol veľký záujem u historikov ani archeológov, keďže obe strany predpokladali, že aj keby sa niekedy v minulosti v daných lokalitách nachádzali nejaké pozostatky z obdobia Vikingov, pravdepodobne by ich boli poškodili alebo zničili roľníci v 19. storočí.

O objav štvrtého unikátu sa pričinili archeológovia, ktorí pomocou radaru dokázali získať všetky dôležité údaje, a to bez začatia vykopávok. Hlavným centrom pozornosti sa stala oblasť v blízkosti farmy v Gjellestade, kde vďaka snímkam identifikovali vikinskú loď. Nález pochádza z obdobia doby železnej a z údajov, ktoré radar zachytil, vyplýva, že loď je dlhá asi devätnásť metrov a nachádza sa v hĺbke 1,4 metra pod zemou. Nové nálezisko z obdobia Vikingov archeológovia objavili náhodou, žiaden výskum na danom mieste naplánovali.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Ilustračná snímka

Sklenaříková odložila modeling bokom: Za tento rozprávkový hotel získala ocenenie

Je takmer zázrak, že také obrovské dielo, ako je hlavný oltár z horľavého a škodcami ľahko napadnuteľného dreva, prežil na svojom mieste takmer päť storočí. Kostol pritom niekoľkokrát horel. Oltár vážne poškodila iba červotoč, napriek tomu sa zachoval v plnej kráse.

Klenot klenotov: Bazilika sv. Jakuba ukrýva jednu z našich najcennejších historických pamiatok

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 22. do 28. januára?

Brian Austin Green

Na Megan Fox rýchlo zabudol: BRIAN AUSTIN GREEN randí s touto kráskou

Donald Trump

Trump sa Bidenovej inaugurácie nezúčastnil, v Oválnej pracovni mu však nechal list

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia