Zažili v živote všeličo, no na spoločné stretnutie nikdy nezabudli. Veterán z druhej svetovej vojny Reg Pye (99) vyhľadal po 78 rokoch ženu, ktorej fotografiu nosil celý čas v peňaženke.

Ako informuje Daily mail, Reg Pye (99) z Burry Port v južnom Walese prevážal počas druhej svetovej vojny vojakov, míny a muníciu počas bitky o Normandiu. V júni v roku 1944 sa práve presúvali cez Normandiu. Práve vtedy si všimol 14-ročné francúzske dievča, ktoré naň uprene hľadelo, keď jedol. Mal pri sebe krajec chlebe, džem a konzervu sardiniek. Uvedomil si, že musí byť hladná, a tak jej ponúkol ryby. Odmietla. Túžobne však hľadela na jeho sendvič s džemom. Vtedy 21-ročný Pye jej ho ochotne dal. Dievča sa s jedlom rozutekalo preč, akoby to bol ten najväčší poklad na svete. Nebolo to však naposledy, čo ju videl.

Keď sa zobudil na druhý deň ráno, zbadal, že má fľašu do polovice naplnenú mliekom a našiel pri nej fotografiu dotyčného dievčaťa. Odvtedy ju mal v peňaženke. Čas ubehol, obaja sa zmenili, no stalo sa niečo neskutočné. Stretli sa po 78 rokoch. V novembri tohto roku sa podarilo vypátrať tajomné dievča. Volá sa Huguette (92) a žije v domove dôchodcov vo Francúzsku. Pye ju prišiel navštíviť priamo tam. Ukázal jej fotografiu, ktorú mu dala v minulosti a hneď vedela. „Tu je sendvič s džemom," povedal veterán. „Merci! Rada vás opäť vidím po takej dlhej dobe. Zostarli sme, ale stále sme rovnakí," povedala Huguette.

Dnes už staručká žena zažartovala a povedala, že toto neuveriteľné stretnutie je znamením toho, aby sa vzali a ona by mala pustiť k vode svojho priateľa. Dojalo ju, že sa ju Reg pokúsil nájsť aj po toľkých rokoch. "Spomienka na moje veľmi krátke stretnutie s týmto mladým dievčaťom mi zostane navždy," povedal pri prípitku. "V tých najtemnejších časoch tento kúsok ľudskej interakcie výrazne poznamenal môj život, nosil som jej fotku v peňaženke už 78 rokov a vždy som dúfal, že sa ešte stretneme," dodal. Hľadal ju už aj v minulosti, no vtedy to nevyšlo. Osud ich však predsa opäť spojil.

Stretli sa vďaka kampani, ktorá je zameraná na veteránov. Peyov príbeh si totiž vypočul Paul Cook, vodič charitatívnej organizácie Taxi pre vojenských veteránov. Urobil všetko pre to, aby sa znova stretol s tajomnou Francúzskou. A podarilo sa. Aj po tak dlhej dobe jej ponúkol sardinky v konzerve. Odmietla ich rovnako ako v roku 1944. Pre oboch to bolo významné stretnutie.

FOTO K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia