Zaujímavosti

Stratené zlaté mesto: Najvýznamnejší objav od nálezu hrobky Tutanchamóna

4.5. 2021 5:00
Diskusia ()
Zaujímavosti

Stratené zlaté mesto: Najvýznamnejší objav od nálezu hrobky Tutanchamóna

4.5. 2021 5:00
Diskusia ()

V piesku objavili poklad. Stratené mesto sa nachádza asi 500 kilometrov od metropoly Egypta Káhiry. Jeho vek odhadujú na viac ako 3 000 rokov, čo dokazuje aj nápis z roku 1337 pred n. l. Išlo o najbohatšiu éru Egypta.

V septembri 2020 začal tím archeológov na čele s legendárnym egyptológom Záhím Hawássom odkrývať Stratené zlaté mesto. Nedávne vykopávky priniesli výsledky, ktoré pravdepodobne prepíšu dejiny Egypta. Stratené mesto bolo totiž podľa odborníkov najväčším v období staroveku a to, že jeho ulice ostali vo veľmi zachovanom stave, pomôže pri detailnejšom výskume.

Stratené mesto leží neďaleko Luxoru, jedného z najstarších miest v Egypte, a od hlavného mesta je vzdialené asi 500 kilometrov. Vykopávky sa začali medzi chrámami Ramzesa III. a Amenhotepa III., významných egyptských faraónov. „Mnoho zahraničných misií hľadalo toto mesto a nikdy ho nenašli,“ uviedol Z. Hawáss pre web Guardian.

Mesto Luxor, známe ako Údolie kráľov, je jedno z najvýznamnejších miest Egypta. Toto údolie je dnes známe ako pohrebisko faraónov či ľudí, ktorí patrili k vyššej spoločenskej vrstve. Práve v blízkosti tohto údolia kedysi stálo impozantné mesto, ktoré bolo súčasťou najbohatšej egyptskej éry. Objav zlatého mesta sa považuje za najväčší archeologický úspech od objavu hrobky Tutanchamóna. Pod pieskom sa tisíce rokov ukrývali zachované pozostatky domov či iných budov, vysokých približne tri metre.

Robotníci nesú rybu pokrytú zlatom objavenú na archeologickom nálezisku 3 000 rokov starého mesta s názvom The Rise of Aten z doby vlády Amenhotepa III., ktoré odkryla egyptská misia neďaleko Luxoru.
Robotníci nesú rybu pokrytú zlatom objavenú na archeologickom nálezisku 3 000 rokov starého mesta s názvom The Rise of Aten z doby vlády Amenhotepa III., ktoré odkryla egyptská misia neďaleko Luxoru.
Zdroj: Profimedia

Archeológovia informovali aj o objavoch šperkov, hrobiek, kostier, keramiky, hrncov a iných dobových artefaktov. Verejnosť šokoval najmä objav kostry, ktorú našli v neprirodzenej polohe. Pravdepodobne išlo o zvláštny druh pohrebného obradu, pri ktorom mal nebožtík ruky natiahnuté vedľa tela a okolo kolien mal previazané lano. „Poloha tejto kostry je dosť zvláštna a prebieha ďalší výskum,“ uvádza sa vo vyhlásení archeologického tímu.

Keďže budovy sú dostatočne zachované, bolo možné určiť funkciu niektorých z nich. Identifikovali pekáreň, administratívnu budovu a, samozrejme, obytné priestory, v ktorých sa našli predmety každodennej potreby. Ďalšou významnou stopou bol nápis pochádzajúci z roku 1337 pred n. l., mesto teda plnilo dôležitú funkciu hlavne za vlády faraóna Achnatona (1351 – 1334 pred n. l.). V období staroveku bolo najväčším priemyselným a administratívnym centrom v Egypte.

Achnaton s Nefertiti mesto opustili

Neskôr sa hlavným mestom stala Amarna, čo spôsobilo, že zlaté mesto zostalo opustené a rozpadalo sa. „Objav strateného mesta nám nielenže poskytne vzácny pohľad na život starovekých Egypťanov v čase, keď bola ríša najbohatšia, ale pomôže nám objasniť jedno z najväčších tajomstiev histórie: prečo sa Achnaton a jeho manželka Nefertiti rozhodli presťahovať do Amarny,“ uvádza profesorka egyptológie Betsy Bryanová. Doteraz sa archeológom podarilo odhaliť južnú časť strateného mesta a vykopávky pod vedením archeológa Záhího Hawássa budú pokračovať, aby starostlivo preskúmali aj severnú časť.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia