Symptómy staroby často bolia. Organizmus je náchylnejší na fyzické i psychické problémy, pohyb je niekedy skutočným utrpením, sily ubúdajú. Odborné údaje hovoria, že bolesť sprevádza životom zhruba 85 percent seniorov.  Je dobré uvedomiť si, že nielen tých ľudských.

Podľa webu vethelpdirect.com trpí určitým stupňom demencie viac ako 50 percent mačiek starších ako pätnásť rokov, ale prvé známky kognitívnej dysfunkcie môžu mačky postihovať od ich desiatich rokov. Typickým príznakom býva spavosť, nechutenstvo, neschopnosť vyskočiť na vyššie miesta, pozeranie do prázdna, nehody mimo mačacieho WC, strata záujmu o hru a lovenie alebo aj hlasné mňaukanie, najmä nočné. Známy milovník mačiek a „krotiteľ“ mačacieho správania Jackson Galaxy opísal podobné koncertovanie jednej mačacej starenky, ktorá sa prestala orientovať v tme a doslova v nej zažívala nočné mory. Zrazu nebola schopná za tmy prekonať ani minimálnu vzdialenosť, len sedela na mieste a kričala. Pomoc nakoniec poskytla svetelná reťaz inštalovaná pozdĺž múrov k posteli a záchodíku, takže základnú nočnú trasu mohla seniorka opäť ako-tak zvládať. Staršie mačky však netrápi len „skleróza“.

Keby si mačky mohli vybrať, kde strávia život, mnohé by volili zariadenie KRISTÝNY KACÁLKOVEJ.
Zdroj: TÝŽDENNÍK KVĔTY

Ľahučká ako pierko, hebká ako vánok, jemná a hladučká ako kamienok, telíčko už veľmi chabučké, dušička veľmi silná,“ opisuje jednu zo svojich starých mačičiek Kristýna Kacálková. Vlastní mačací útulok Srdcom pre mačky, zariadenie, v ktorom nachádzajú raj na zemi i mačky ťažko postihnuté a staré, odkázané na nosenie plienok či umelú výživu. O mačacom veku dokáže rozprávať s úctou a so silnou vnímavosťou. Napríklad keď spomína na Jacobka, kocúra, ktorý bol jedným z vôbec najstarších za všetky tie roky. „Čas pomaličky plynul, bezzubý starý otec nám chronicky ochorel na obličky a v ušku mu začal rásť podivný útvar. Operácia vzhľadom na jeho vek a zdravotné ťažkosti nebola možná. Jacobko bol však stále vitálny, radostný a veľmi dobre prijímal obličkovú diétu. Sem-tam mal horší deň, keď bol bledší, trpel totiž stratou červených krviniek, ale to boli len ľahučké záchvevy. Nikdy nezabudneme na jeho kúsky, na veselého i náladového bieleho kocúrieho deduška.“ Alebo keď pripomína iného starčeka, kocúra Černíka: „Černíček zmenil výraz v tvári, jeho hlavička bola zúžená, telíčko vychudnuté a povädnuté, kocúrovo mňaukanie nabralo iný, zvláštny tón.“

AUTOR: Judita Bednářová, týždenník kvĕty

VIAC FOTIEK ŠTVORNOHÝCH MILÁČIKOV NÁJDETE V GALÉRII...

Staré mačky často potrebujú veľmi špecifický prístup. Sú napríklad menej schopné zaťahovať pazúriky a môžu sa tak ľahšie zachytiť o nábytok či koberce. Česanie sa pre ne môže stať nepríjemným, pretože niekedy bývajú veľmi chudé, takže kosti im chráni len tenká kožná bariéra. Problémy s nechutenstvom mnohokrát vyžadujú zmenu teploty či konzistencie jedla, odborníci odporúčajú napríklad aj zdvihnúť misku na vyššie miesto, pretože to uľaví mačke s osteoartrózou postihujúcou jej krk. Trikom mačacích fyzioterapeutov je robenie väčších hračiek, motivujúcich mačku, aby si ľahla na bok, uchopila hračku prednými labkami a kopala zadnými nohami. To poskytuje skvelé cvičenie pre stuhnuté zadné končatiny.

Kristýna Kacálková

„Kocúrikovi kvapkala infúzia, ale jeho stav sa nezlepšil, stále však jedol, sobotňajším návštevám si ešte sadol do lona, ale všetkých sme už pripravovali na to, že sú to Merlinkove posledné týždne. Tak nejako to jednoducho cítite a vnímate, že už to nebude lepšie, pretože čas nemožno oklamať. V poslednom období už nevyskočil na stoličku, ťažko dokázal vyliezť na miesta, na ktoré bol zvyknutý. Chradol vekom… Ráno prídem do kuchyne a vidím Merlinka na vyhrievanej podlahe, ležal len tak mimo pelechu, mimo deky. Nikdy takto neležal, nikdy… Podávam mu obličkové vrecko, ale hlavička mu klesá nižšie, stále pozerá. Odnášam kocúrika do karanténnej klietky, aby mal na jedlo pokoj, ale papanie sa nekoná. Kocúrik si ľahne na hrudníček, hlavička zvesená, a my vieme, že prichádza Merlinkov čas.“

Diskusia