Pre včeláriky zlaté je u nás typickým hniezdiskom kolmá piesková či sprašová stena. Málokto si dokáže predstaviť, že by to mohlo byť aj inak.

Pre ich farebnosť im hovoria slovenské papagáje. Včeláriky zlaté sú obľúbené vtáky, za ktorými sa naháňajú takmer všetci fotografi prírody – od tých vážnejších po úplných začiatočníkov. Tieto farebné vtáky hniezdia väčšinou v kolmých stenách. Najviac im vyhovuje piesok a spraš, do ktorých si robia hlboké hniezdne diery. Lenže je známe, že južnejšie sa im páči nielen vo zvislých stenách, ale aj na zemi. Akoby sa udomácnili na ležato. Nezameniteľné vtáky majú dlhý, tenký, mierne ohnutý zobák, predĺžené stredné chvostové perá, spodok tela je blankytne modrý, na chrbte sú gaštanovočervené a sírovožlté, chvost majú modrozelený. Čelo majú biele, oči červené v čiernej uzdičke. V posledných rokoch ich hniezdiská pribúdajú. Na počty včelárikov v našej prírode sa v súčasnosti nemôžeme sťažovať.

Včelárik zlatý
Meno dostal najmä podľa zlatožltej farby pod zobákom. Na bruchu je sýtomodrozelený. Je o čosi väčší od drozda a s dlhším zobákom a chvostom. Vyskytuje sa v suchých oblastiach nášho kontinentu, Ázie a Afriky. Hranica rozšírenia je v Európe každoročne severnejšie a bezpochyby súvisí s otepľovaním a ďalšími podmienkami. U nás zostáva od mája do septembra. Zimuje v južných oblastiach Afriky pod Saharou.

Krakle zmizli

Jedným zo špecialistov na naše „papagáje“ je Mirko Bohuš, odborný asistent Katedry environmentálnej ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Je presvedčený, že oplakávať by sme mali iného, menej pestrofarebného, ale takisto výrazne sfarbeného slovenského „papagája“, ktorý mu prirástol k srdcu.

„Krakľa belasá z našej prírody ako hniezdič vymizla nedávno, v roku 2010. Od 50. rokov minulého storočia to išlo z kopca. Už v tom čase si naši ornitológovia všimli, že sa ich z roka na rok vracalo podstatne menej, výrazne klesal počet párov a začali zanikať miesta, kde hniezdili. Ich zimoviskom je najmä južná a východná Afrika. Menej ich zimuje tiež pod Saharou. Rozmýšľal som, čo sa mohlo stať. Bolo to v čase, keď sa v Európe menilo poľnohospodárstvo. U nás to bolo obzvlášť markantné. Úbytok v súvislosti s hospodárením v krajine spomenuli aj Rakúšania,“ mieni odborník.

FOTOGRAFIE PESTROFAREBNÝCH VTÁKOV NÁJDETE V GALÉRII

V rakúskom Štajersku však mohli byť vcelku spokojní, pretože ich parcely nesceľovali, trvalo trávne porasty u nich poctivo spásajú zvieratá alebo ich kosia. „Podobne ako u nich, i u nás sme v tom čase začínali vo veľkom pestovať kukuricu, ibaže na obrovských plochách. Dnes takto hazardujeme s repkou. Veľkoplošné polia s plodinami, ktoré poľnohospodári dokážu v súčasnosti predať, majú za následok aj vymiznutie kraklí. Nie je to však jediná príčina.“ Extrém nie je žiadna výhra. Krakle, tak ako včeláriky, mali u nás vhodné podmienky aj primeraným pričinením človeka. Jeho činnosť najprv spôsobila, že krakle mali vhodné podmienky po tom, ako začal odlesňovať a vytvárať políčka či pasienky.

Keď však prestal pásť a polia boli čoraz širšie bez medzí so stromami, podmienky im už nevyhovovali. „Okrem toho začal miznúť z prírody veľký hmyz, ktorý je pre ne zdrojom obživy, a miznú aj duté stromy, v ktorých hniezdili. Na druhej strane, pozitívny vplyv na ich život má otepľovanie. Na Slovensku sa krakle udržali najdlhšie na juhozápade krajiny.“ Tento rok miestni ornitológovia zistili na východe Slovenska niekoľko hniezdnych párov. Je to dobrá správa, ktorá svedčí o návrate týchto vtákov do našej prírody, aj keď miesta vhodné pre ich spôsob života nepribúdajú. Skôr naopak.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
OTTO WEITER ušiel hrobárovi z lopaty. Po manželkinej smrti viedol veľmi nezdravý životný štýl.

Veľké upratovanie u OTTA WEITERA: Čo spravil s vecami nebohej manželky?

Ján Jenčo získaval skúsenosti aj na študijnom pobyte v USA.

Hlavný inšpektor na ministerstve životného prostredia: Prečo občania prestávajú veriť štátu?

JOHN LENNON, hudobný génius, skladateľ a spevák, zakladajúci člen skupiny The Beatles.

Vraj sa gitarou neuživí: Svojmu vrahovi dal JOHN LENNON autogram len niekoľko hodín pred smrťou

Ilustračné foto.Sponzorované

Alarmujúci prieskum: Prepojenosť škôl a praxe v IT sektore je takmer nulová

Harry a Meghan

MEGHAN MARKLE priznala potrat: Z jej slov puká srdce

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia