Izraelská spoločnosť testuje prístroj, ktorý má strážiť plavcov v bazéne. Ak systém zaznamená, že človek má hlavu ponorenú pod vodou dlhšie ako 15 sekúnd, spúšťa alarm.

Coral Detection Systems, izraelský AI startup, sa zaoberá záchranou ľudských životov. Ich nový vynález Manta 3000 je šikovný autonómny kamerový systém, ktorý monitoruje plavcov v bazéne. Práve neočakávané utopenie je treťou hlavnou príčinou úmrtia s celosvetovo viac ako 320 000 prípadmi ročne. V USA zomrie v bazénoch ročne takmer 400 ľudí. Coral si myslí, že zariadenie môže pomôcť znížiť čísla úmrtnosti. Prístroj je v podstate úplne samostatný kamerový systém.

Po nainštalovaní je schopný zaznamenávať plochu v rozsahu 10 x 10 metrov vodoodolnou kamerou, napojenou na počítačový systém s umelou inteligenciou. Umelá inteligencia zaznamenáva každú osobu, ktorá sa ponorí do bazéna, a ukladá si ju do pamäti, aby ju bola schopná rozoznať. Ak je osoba ponorená s hlavou pod vodou dlhšie ako 15 sekúnd, kamerový systém vydá upozornenie. Ak však situácia pretrváva, spustí sa bezpečnostný alarm. Takto majú plavčíci, rodičia a okoloidúci možnosť zasiahnuť čo najrýchlejšie a pomôcť topiacej sa osobe.

K utopeniu dochádza rýchlo, ale ľudia, ktorým je poskytnutá okamžitá prvá pomoc, majú veľkú šancu na prežitie a vyhnutie sa trvalým následkom a poškodeniu mozgu. Okrem prvotnej inštalácie a bežnej údržby Manta 3000 nevyžaduje žiadny zásah človeka. Je vždy zapnutá a na fungovanie využíva solárnu energiu. Môže fungovať aj s rezervnou batériou. Netreba ju zapínať, spúšťať nahrávanie ani zakaždým nastavovať, keď ju chcete používať, skrátka funguje nonstop. Určite to nie je jediný systém určený na bezpečnosť plavcov v bazéne od Al startup, ale svojou cenou pod 2 500 dolárov patrí medzi najdostupnejšie na trhu.

Ilustračná snímka

V luxusnom sídle či v otočnom mrakodrape... Tomu hovoríme bývanie s dokonalým výhľadom

Populárne články
Zuzana Belohorcová

Prečo sa ZUZANE BELOHORCOVEJ nedarí predať nehnuteľnosť na Floride?

Ivana Gottová a Karel Gott

Gottova srdcová záležitosť: Neuveríte, kvôli čomu pred smrťou zaprisahal Ivanu

Ilustračná snímka

V luxusnom sídle či v otočnom mrakodrape... Tomu hovoríme bývanie s dokonalým výhľadom

Simona Krainová

SIMONA KRAINOVÁ provokuje dovolenkou v exotike: Z jej pikantných fotiek bude horúco aj vám

Fotografia Pavla Kulkovského zachytáva pacientku Alenu, ktorá má spinálnu svalovú atrofiu typu dva a jej manžela Róberta.

Slzy v očiach: Príbeh TEJTO SVADOBNEJ FOTOGRAFIE vás chytí za srdce

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia