Zaujímavosti

Prevratný objav: Umelá inteligencia dokáže upozorniť na zlyhanie srdca skôr ako k nemu dôjde

redakcia
redakcia
18.3. 2020 18:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: medpagetoday.com
Zaujímavosti

Prevratný objav: Umelá inteligencia dokáže upozorniť na zlyhanie srdca skôr ako k nemu dôjde

redakcia
redakcia
18.3. 2020 18:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: medpagetoday.com

Vedci vytvorili prototyp nositeľného zariadenia s umelou inteligenciou, ktoré dokáže upozorniť na možné zlyhanie srdca, skôr ako k tomu reálne dôjde, a tak zachrániť stovky životov.

Adhézna náplasť – zatiaľ ju oficiálne nepomenovali – obsahuje senzor, ktorý sleduje srdcový rytmus pacienta, tempo dýchania, kvalitu spánku, držanie tela a fyzickú aktivitu. Vyhodnotené informácie následne odošle cez bluetooth do smartfónovej aplikácie, ktorá neustále sleduje známky zhoršenia stavu. Aby vedci z Univerzity v Utahu mohli vyhodnotiť, ako zariadenie funguje, nalepili adhéznu náplasť na hruď stovke pacientov so srdcovým zlyhávaním vo veku priemerne 68 rokov a tri mesiace ich sledovali.

Vo viac ako 80 percentách prípadov systém správne predpovedal potrebu hospitalizácie, pričom táto informácia prišla priemerne 10,4 dňa pred opätovnou hospitalizáciou pacienta (readmisiou) pre srdcové zlyhanie. Vedci veria, že by to mohlo zachrániť jedného z troch pacientov po srdcovom zlyhaní v najbližších týždňoch po prepustení z nemocnice.

O srdci
Srdce ako jeden zo životne dôležitých orgánov ľudského tela pumpuje krv v celej obehovej sústave a tým zabezpečuje okysličovanie tela. Zdravé srdce je veľké zhruba ako päsť a nachádza sa mierne vľavo od hrudnej kosti. Zo všetkých svalov v tele práve srdce podáva najvyšší fyzický výkon. Srdce má vlastný elektrický impulz, čo mu umožňuje pri dostatočnej zásobe kyslíka biť aj po odobratí od tela. Keď chytíte tenisovú loptičku a stlačíte ju najsilnejšie, ako viete, zistíte, ako silou vaše srdce pumpuje krv.
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Potenciálna predpoveď

Zlyhanie srdca je jedna z najčastejších príčin hospitalizácie pacientov, len v USA preň ročne hospitalizujú okolo 900-tisíc ľudí. Kvalita života ľudí po prekonaní infarktu sa môže výrazne zmeniť. Zvýšená dýchavičnosť, únava či hromadenie tekutín v tele sa môžu prejavovať aj po prepustení z nemocnice. Hlavný autor štúdie doktor Josef Stehlik verí, že nový systém dokáže znížiť ročnú mieru hospitalizácií v dôsledku zlyhania srdca.

„Táto štúdia naznačuje, že môžeme presne predpovedať pravdepodobnosť hospitalizácie pre zlyhanie srdca, skôr než samotní lekári a pacienti spozorujú, že niečo nie je v poriadku,“ uviedol vo vyhlásení vedúci tímu odborníkov. Schopnosť ľahko a hlavne včas odhaliť zmeny vo fungovaní srdca pomôže lekárom zareagovať skôr a predchádzať zhoršujúcemu sa stavu srdca a readmisii pacienta. Tím doktora Stehlika chce teraz vyskúšať, či používanie systému, ktorý lekárov upozorní na potenciálne zlyhanie srdca, vedie k zníženiu počtu opakovaných hospitalizácií.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia