Vedci vytvorili prototyp nositeľného zariadenia s umelou inteligenciou, ktoré dokáže upozorniť na možné zlyhanie srdca, skôr ako k tomu reálne dôjde, a tak zachrániť stovky životov.
Adhézna náplasť – zatiaľ ju oficiálne nepomenovali – obsahuje senzor, ktorý sleduje srdcový rytmus pacienta, tempo dýchania, kvalitu spánku, držanie tela a fyzickú aktivitu. Vyhodnotené informácie následne odošle cez bluetooth do smartfónovej aplikácie, ktorá neustále sleduje známky zhoršenia stavu. Aby vedci z Univerzity v Utahu mohli vyhodnotiť, ako zariadenie funguje, nalepili adhéznu náplasť na hruď stovke pacientov so srdcovým zlyhávaním vo veku priemerne 68 rokov a tri mesiace ich sledovali.
Vo viac ako 80 percentách prípadov systém správne predpovedal potrebu hospitalizácie, pričom táto informácia prišla priemerne 10,4 dňa pred opätovnou hospitalizáciou pacienta (readmisiou) pre srdcové zlyhanie. Vedci veria, že by to mohlo zachrániť jedného z troch pacientov po srdcovom zlyhaní v najbližších týždňoch po prepustení z nemocnice.
- O srdci
- Srdce ako jeden zo životne dôležitých orgánov ľudského tela pumpuje krv v celej obehovej sústave a tým zabezpečuje okysličovanie tela. Zdravé srdce je veľké zhruba ako päsť a nachádza sa mierne vľavo od hrudnej kosti. Zo všetkých svalov v tele práve srdce podáva najvyšší fyzický výkon. Srdce má vlastný elektrický impulz, čo mu umožňuje pri dostatočnej zásobe kyslíka biť aj po odobratí od tela. Keď chytíte tenisovú loptičku a stlačíte ju najsilnejšie, ako viete, zistíte, ako silou vaše srdce pumpuje krv.
Potenciálna predpoveď
Zlyhanie srdca je jedna z najčastejších príčin hospitalizácie pacientov, len v USA preň ročne hospitalizujú okolo 900-tisíc ľudí. Kvalita života ľudí po prekonaní infarktu sa môže výrazne zmeniť. Zvýšená dýchavičnosť, únava či hromadenie tekutín v tele sa môžu prejavovať aj po prepustení z nemocnice. Hlavný autor štúdie doktor Josef Stehlik verí, že nový systém dokáže znížiť ročnú mieru hospitalizácií v dôsledku zlyhania srdca.
„Táto štúdia naznačuje, že môžeme presne predpovedať pravdepodobnosť hospitalizácie pre zlyhanie srdca, skôr než samotní lekári a pacienti spozorujú, že niečo nie je v poriadku,“ uviedol vo vyhlásení vedúci tímu odborníkov. Schopnosť ľahko a hlavne včas odhaliť zmeny vo fungovaní srdca pomôže lekárom zareagovať skôr a predchádzať zhoršujúcemu sa stavu srdca a readmisii pacienta. Tím doktora Stehlika chce teraz vyskúšať, či používanie systému, ktorý lekárov upozorní na potenciálne zlyhanie srdca, vedie k zníženiu počtu opakovaných hospitalizácií.