Pred kinom, v ktorom sa 15. decembra 1939 konala slávnostná premiéra amerického filmu Odvieta vetrom, sa tlačilo obrovské množstvo ľudí, aby aspoň na okamih zazreli prichádzajúce hviezdy tejto mimoriadne úspešnej snímky.

Lístky na premiéru stáli v pokladnici 10 dolárov, na čiernom trhu sa ich cena vyšplhala na 20-násobok. Od prvého okamihu film zaznamenal obrovský úspech z na vtedajšie pomery rekordných 13 nominácií získal 10 sošiek Oscara.

Od 30. až do polovice 60. rokov 20. storočia patril medzi najnákladnejšie projekcie, jeho výroba stála vyše 4 milióny dolárov, čo bola v tých časoch horibilná suma. Zarobil tiež kráľovsky – 80 miliónov dolárov, čím sa dlho udržal na prvej priečke v rebríčku tržieb.

Odvážlivec, ktorý sa rozhodol bestseller Odviate vetrom preniesť na filmové plátno, bol producent David O. Selznick. Knihu nečítal, zbežne preletel zrakom synopsu a rozhodol sa: Z tohto spravím film.

Jeho svokor Louis B. Mayer, riaditeľ filmového štúdia MGM, ho odhováral: „Zabudni na to, film o občianskej vojne nezarobí ani cent.“ Ako veľmi sa mýlil.

Za všetkým hľadaj muža

Predlohou scenára bol teda na celom svete mimoriadne úspešný román Odviate vetrom od Margaret Mitchellovej. Margaret sa narodila v roku 1900 v Atlante, v štáte Georgia. Celé detstvo počúvala od starších južanské príbehy o občianskej vojne.

Neskôr poznamenala: „Vedela som o tejto vojne skoro všetko. Akurát mi nikto nepovedal, že Juh vojnu prehral.“

Po úspešnom ukončení strednej školy sa prihlásila na univerzitu v Northamptone. Nestihla ukončiť ani prvý ročník a musela sa vrátiť domov do Atlanty. Na španielsku chrípku jej zomrela matka a ona, 18-ročná, sa mala starať o domácnosť. To však nebolo nič pre Margaret.

Producent nenechal nič na náhodu – plagát k filmu bol na tie časy mimoriadne odvážny a upútal.
Producent nenechal nič na náhodu – plagát k filmu bol na tie časy mimoriadne odvážny a upútal.
Zdroj: Getty Images

Po krátkom čase sa vzoprela južanským spoločenským konvenciám a začala pracovať ako redaktorka v denníku Atlanta Journal. Mala 22, keď sa vydala. No netušila, že jej nastávajúci Berrien Upshaw je pašerák a alkoholik s násilníckymi sklonmi. Keď to zistila, rozviedla sa s ním.

Neskôr tvrdila, že postavy v knihe nemajú reálny základ, ale väčšina bola presvedčená, že hlavný hrdina Rhett Butler má zopár čŕt jej prvého muža.

O tri roky sa vydávala opäť. Za Johna Marsha, priateľa predchádzajúceho manžela, ktorý mu bol dokonca ako svedok na svadbe. Práve tento druhý partner má možno nepatrnú zásluhu na vzniku slávneho románu. Vraj knihu začala písať na jeho popud.

Margaret bola doma so zlomeným členkom a aby sa nenudila, nosil jej z knižnice historické romány. Keď sa sťažovala, že už prečítala všetky, navrhol jej: „Ak chceš ďalšiu knižku, prečo si ju nenapíšeš sama?“ Tak sa do nej pustila.

Okrem nej a manžela o tom nevedel nik. Nepísala ju chronologicky, ale začala záverom, pokračovala prvou kapitolou, potom sa dostala do stredu románu. Manžel však všetko čítal, preto sa jej podarilo zachovať kontinuitu.

Knihu nemienila vydať a nebyť kolegyninej zlomyseľnej poznámky pred známym literárnym redaktorom Haroldom Lathamom, že Margaret by nikdy nedokázala napísať román, bola by zostala v zásuvke. Redaktor si rozpracované dielo prečítal, vytušil v ňom potenciál a podnietil Margaret, aby ho dopísala.

Dokončila ho v roku 1936, 10 rokov od začatia, v roku 1937 zaň získala Pulitzerovu cenu a v roku 1939 v podobe filmu slávil celosvetový úspech. Len Margaret nebola spokojná ani so scenárom, ani s výsledným filmom. Filmovú podobu svojho románu prijala až po sume 100 000 dolárov za autorské práva a za súhlas s jeho uvedením.

Ďalšie knižky z pera Margaret Mitchelovej už nevyšli. V roku 1949 ju na ulici zrazil taxikár, keď s manželom mierili do kina. Päť dní bola v bezvedomí, z ktorého sa už neprebrala. Pochovaná je v rodnej Atlante.

Autorka románu Odviate vetrom Margaret Mitchellová.
Autorka románu Odviate vetrom Margaret Mitchellová.
Zdroj: Getty Images
Poslať emailom
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac