Zaujímavosti

Pravda, s ktorou sa zavraždený František Ferdinand d'Este nikdy nevyrovnal: Neveru odhalil zabudnutý medailón

28.9. 2019 10:00
Z ôsmich dcér sa dospelosti dožilo len šesť.
Z ôsmich dcér sa dospelosti dožilo len šesť.
Zdroj: Getty Images
Zaujímavosti

Pravda, s ktorou sa zavraždený František Ferdinand d'Este nikdy nevyrovnal: Neveru odhalil zabudnutý medailón

28.9. 2019 10:00
Z ôsmich dcér sa dospelosti dožilo len šesť.
Z ôsmich dcér sa dospelosti dožilo len šesť.
Zdroj: Getty Images

Mala titul princezná a bohatého manžela. Po Bratislave chodila s fotoaparátom a asistent jej nosil trojnožku. Arcivojvodkyňa Izabela (1856 – 1931) nadovšetko milovala fotografovanie.

Pridala sa k fotoamatérskej vlne, ktorá koncom 19. storočia zachvátila Európu. Vďaka nej vznikli vzácne snímky Prešporka najmä spred roku 1905. Jej celé meno bolo Izabela z Croÿ a Dülmenu, pochádzala z dnešného Nemecka. Narodila sa v šľachtickej rodine, ktorá bola súčasťou habsburskej dynastie. Jej matka bola Natália, princezná z Ligne, otec Rudolf, vojvoda z Croÿ.

Izabela patrila medzi najobľúbenejších a najsympatickejších Habsburgovcov. Okrem krásy disponovala bystrým úsudkom a prirodzenou autoritou. Tých naj vlastností mala omnoho viac, čo neskôr preukázala v manželstve s arcivojvodom Fridrichom Rakúsko-Tešínskym. Vzhľadom na jej pôvod bolo jasné, že po jej boku bude stáť manžel z urodzeného rodu.

Fridricha adoptovala princezná Mária Kristína, najmilšia dcéra panovníčky Márie Terézie. Spolu s manželom Albertom Sasko-Tešínskym mu zanechali obrovský majetok, ktorý z neho spravil jedného z najbohatších mužov v monarchii. Takže obaja manželia i ich neskorší potomkovia patrili k najurodzenejším členom širšej cisárskej rodiny.

Izabela vedela reprezentovať, ale zároveň stála nohami pevne na zemi. Pretože okrem veľkej rodiny mala i spoločenské povinnosti a venovala sa, ako sa na dámu jej postavenia patrilo, aj charite. Bola matkou deviatich detí – ôsmich dcér a jedného syna. Ten sa narodil ako posledný a dostal meno Albrecht, v dejinách známy ako Albrecht II. Bol miláčikom sestier i rodičov.

Izabela pochádzala z habsburskej dynastie.
Izabela pochádzala z habsburskej dynastie.
Zdroj: Getty Images

Zaujímavosťou je, že štyri dcéry mali ako prvé krstné meno Mária. Najstaršia bola Mária Kristína, po nej Mária Anna, nasledovala Mária Henrieta. Piata dcéra Natália zomrela ako 14-ročná, po nej prišla na svet Štefánia, ktorá sa dožila len štyroch rokov.Vysoký vek bol však dopriaty ďalším mladším potomkom Gabriele, Izabelle, Márii Alici a rovnako aj poslednému Albrechtovi.

Láska dvornej dámy

Po štyroch rokoch manželstva, v roku 1882, sa Izabela i jej manžel presťahovali z Viedne do Prešporka. Fridrich ako generálmajor sa stal veliteľom prešporskej vojenskej posádky. Vzhľadom na svoje postavenie si prenajali Grasalkovičov palác, ktorý si neskôr kúpili.

To už Fridrich neustále stúpal po vojenskom kariérnom rebríčku, čo sa odzrkadľovalo aj na spoločenskom postavení manželov. Dotiahol to na veliteľa rakúsko-uhorskej armády.

Svoje miesto vo vysokej spoločnosti už mali, predsa len patrili obaja k cisárskemu dvoru. Ale zvýšil sa počet prominentných hostí, ktorí za nimi veľmi často prichádzali do Prešporka. Patrili medzi nich cisár František Jozef I., španielsky panovník Alfonz XII., ale aj následník trónu arcivojvoda František Ferdinand d’Este.

Ako sa neskôr ukázalo, návštevy tohto cisárskeho potomka v Grasalkovičovom paláci neboli až také nezištné. Mali aj iný než spoločenský cieľ. František Ferdinand sa zahľadel do jednej z dvorných dám Izabely. Volala sa Žofia Chotková, bola to grófka z chudobného rodu.

Vtedy sa naplno prejavila i iná stránka Izabelinho charakteru, ktorú zaznamenali aj historické anály. Bolo o nej známe, že dokázala ísť veľmi razantne za svojím cieľom a túžila po moci.

Spočiatku si myslela, že sa následník trónu zahľadel do jej najstaršej dcéry Márie Kristíny, ktorej dvoril a často s ňou hrával tenis. To však bol z jeho strany len zastierací manéver. Milostný pomer mal so Žofiou, ku ktorej sa Izabela správala arogantne a zaobchádzala s ňou ako so slúžkou. Ako keby jej nejaký vnútorný inštinkt našepkával, že tí dvaja čosi spolu majú.

Pravdu sa dozvedela náhodou. Keď František Ferdinand odchádzal z kurtu, na lavičke si zabudol vreckové hodinky s medailónom. Sluha ich našiel a odniesol svojej panej. Izabela medailón otvorila a zdesená zistila, že je v ňom portrét jej dvornej dámy. Vyvolala škandál a Žofiu Chotkovú zo služby okamžite vyhodila.

To však Izabele ešte nestačilo. O všetkom informovala cisára Františka Jozefa I. Ten keď videl, ako jej z očí sršia blesky, sľúbil, že sa pri najbližšej príležitosti s následníkom trónu, synovcom, porozpráva. Ale Izabela zašla ešte ďalej. Chcela silou-mocou zničiť tento vzťah, a preto proti Františkovi Ferdinandovi štvala ostatných členov habsburskej rodiny.

Jej intrigy sa však míňali účinku. Hoci bola Žofia pre ňu nepriateľ číslo jeden, na jej milostnom vzťahu nič nezmenila. Arcivojvoda sa svojej lásky nemienil vzdať, tak to oznámil aj cisárovi a zároveň ho požiadal o súhlas na sobáš s grófkou Žofiou.

Ten ho po dlhej dileme nakoniec udelil. No František Ferdinand musel zložiť prísahu, že Žofia a ich budúci potomkovia sa vzdávajú všetkých následníckych práv. Ich šťastie trvalo 14 rokov. Obaja zomreli v Sarajeve v roku 1914 rukou atentátnika.

Poslať emailom
Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Obrazy apokalypsy: V prešovskom paneláku to vyzerá ako po bombardovaní, byty sú zničené na nepoznanie, dom budú musieť zbúrať.

Podobnosť, z ktorej mrazí. Prešov zažil už druhý výbuch plynu s tragickými následkami

Táňa si zahrala jednu z hlavných postáv v romantickej vianočnej komédii Šťastný nový rok. Nakrúcanie pre ňu bolo rozprávkové najmä po vyčerpávajúcej práci na seriáli Bez vedomia z produkcie HBO.

Dojímavé vyznanie: Herečka Táňa Pauhofová o tom, čo miluje cez Vianoce

Martina sa odmietla zmieriť s tým, že na pracovnom trhu nie sú žiadaní skúsení ľudia.

Po štyridsiatke bez práce? Martina sa odmieta zmieriť s tým, že skúsení ľudia nie sú žiadaní

Phil Collins s bývalou manželkou Orianne.

Útrapy Phila Collinsa: Dlhý chorobopis a nadmerné pitie alkoholu

Ilustračné foto.Sponzorované

5 tipov ako sa vyhnúť predvianočnému stresu

Pepek námorník

Mal Pepek námorník veľké svaly vďaka špenátu?

Zobraziť viac