O archeológovi Petrovi Šimčíkovi možno bez zveličenia povedať, že je dieťaťom Šťasteny. Ešte je len na prahu štyridsiatky a už má na svojom pracovnom konte objavy dvoch pokladov.

Splnený sen? Archeológ z Košíc vraví, že sa to dá aj tak povedať, ale viac by sa mu páčilo, keby sa v jeho práci, ktorú považuje za svoj najväčší koníček, naplnilo porekadlo do tretice všetko dobré... Nie, to určite nie je prejavom neskromnosti, iba nahlas vyslovená túžba nestratiť dobrý kurz a intuíciu, ktorá je pre archeológov neoceniteľným Božím darom.

˃˃˃ FOTOGRAFIE ARCHEOLOGICKÝCH NÁLEZOV NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Tajomstvo Levočského domu

Prvý unikátny objav strieborného pokladu sa podaril Petrovi Šimčíkovi vlani v januári v jednom z najznámejších domov na košickej Hlavnej ulici. Majitelia pivovaru v dvojpodlažnom Levočskom dome, ktorý kedysi patril ostrihomskému arcibiskupovi Jurajovi Satmárimu či uhorskému palatínovi Alexiusovi Turzovi a napokon aj mestu Levoča, sa rozhodli v pivnici v prednej časti domu znížiť podlahu, aby do nej mohli umiestniť novú technológiu na varenie obľúbeného piva Košičanov.

„Keďže Levočský dom je národná kultúrna pamiatka, jeho majiteľom nariadili pamiatkari zabezpečiť archeologický prieskum podzemných priestorov. Tak sme sa toho ujali s kolegom Jozefom Mitríkom a prevŕtali sme dno pivnice ôsmimi sondami. V jednej sme natrafili na hrsť starých mincí. Dôkladne sme preskúmali okolie tohto nálezu a nebola to márna práca. Zem pod pivnicou ukrývala pred svetom viac ako 600 strieborných mincí z 15. až 17. storočia. Boli vyrazené za vlády pätnástich panovníkov zo strednej Európy, napríklad za čias poľského kráľa Žigmunda III. Vasu, Mateja II. či za čias kniežaťa Gabriela Betlena zo Sedmohradska. V tej istej vrstve zeminy sme našli aj viac ako 120 mincí zo 17. až 18. storočia vyrazených za panovania Leopolda I., Jána II. Casimíra aj sedmohradského veľmoža Františka Rákociho,“ predstavil nám košický strieborný poklad archeológ Peter Šimčík.

Vraví, že to nebola vec šťastia, ako si ľudia často myslia, ale vec profesionality. Šťastie mali s kolegom akurát v tom, že majitelia Levočského domu sa obrátili so žiadosťou o archeologický prieskum práve na nich. Tí však od radosti neskákali, archeologický prieskum museli zaplatiť z vlastného vrecka, ale poklad patrí štátu. Aj takú podobu má niekedy spravodlivosť na slovenský spôsob. Svoju pokrivenú tvár ukázala aj archeológom Petrovi Šimčíkovi a Lukášovi Ivančovi pri náleze ďalšieho unikátneho pokladu v dedinke Obišovce na východnom Slovensku.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia