Mnohé exempláre z rastlinnej ríše zaujmú výzorom či sfarbením. No sú aj také, ktoré sú zaujímavé svojím názvom.

Actae apachypoda pripomína oči bábik, aj preto ju po anglicky nazývajú doll‘s eyes. Kvety čiernej farby má Tacca chantrieri, rastúca na horských svahoch vlhkých lesov juhovýchodnej Ázie a západnej Afriky. Aj preto ju tu volajú čierna ľalia, čierny motýľ, netopier i diabolský kvet. Peristeria elata je orchidea, ktorá sa vyskytuje na území Južnej Ameriky. Jediný pohľad dovnútra jej čistobieleho kvetu odhalí malé tajomstvo: okvetné lístky vyzerajú ako sediaca holubica. Táto štruktúra je dôvodom jej názvu – v angličtine ju volajú aj orchidea Ducha Svätého. Kvet japonskej orchidey Habenaria radiata je ešte zaujímavejší – pripomína letiacu volavku. Zaujímavé kvety má aj Orchis italica, ktorú nazývajú orchideou nahého muža. Už prvý pohľad na krásnu orchideu odhalí príčinu tohto pomenovania.

Koruna i oko

Na okrajoch listov pestreca mariánskeho (Silybum marianum) sa nachádzajú dlhé žlté ostne. Práve pre pichľavý vzhľad rastlina dostala ľudové pomenovanie Kristova koruna. Niekde ju nazývajú aj mariánsky bodliak. Rod Euphorbia je veľmi veľký, zahŕňa zhruba 650 druhov sukulentných druhov. Prýštec ohnivý (Euphorbia milii) je takisto nazývaný Kristovou korunou.

Treťou rastlinou, ktorú takto volajú, je mučenka belasá (Passiflora caerulea). Táto popínavá rastlina pochádza z trópov a jej nádherné kvety môžu mať v priemere až osem centimetrov. K tomuto tropickému kvetu, ktorý je rozšírený od Mexika až po Brazíliu, teda vo veľmi teplých a tropických oblastiach, sa viaže legenda, ktorá uvádza, že keď ju španielski misionári zbadali, pripomínali si utrpenie Pána. Nevšedný tvar jej kvetov nesie symboliku Kristovho utrpenia. Desať lupienkov – to bolo desať apoštolov, veniec končistých výrastkov na báze symbolizoval tŕňovú korunu, päť tyčiniek – päť rán, tri blizny – tri klince.

FOTOGRAFIE RASTLÍN S NETRADIČNÝMI NÁZVAMI NÁJDETE V GALÉRII
Passiflora caerulea je známa skôr pod ľudovým názvom Kristova koruna než pod oficiálnym pomenovaním mučenka belasá.
Passiflora caerulea je známa skôr pod ľudovým názvom Kristova koruna než pod oficiálnym pomenovaním mučenka belasá.
Zdroj: Shutterstock

Paliurus tŕnitý (Paliurus spina-christi) u našich západných susedov nesie názov trnovec Kristův. Ježiša Krista si tam pripomínajú aj cez oman hodvábny (Inula oculus-christi), ktorý nazývajú oman oko Kristovo. Ricín obyčajný (Ricinus communis), od stredoveku nazývaný aj Kristova palma (Palma Christi), je pôsobivá solitérna rastlina náročná na vlahu. Dôvod jej pomenovania s odvolaním na Ježiša je dosiaľ neznámy. Známa je však technika lisovania jej semien, z ktorých sa vyrába známy ricínový olej. Zábal s použitím tohto oleja tíši bolesť chrbtice, kosti, stavce či rebrá narazené po páde, vyvrtnuté členky či artrotické kolená.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
So sekerou na pleci sa tento 11-ročný chlapec vybral chystať drevo. Keby nebolo koronavírusu, sedel by v škole.

Zabudnuté deti: Žiaci z chudobných rodín nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie

Aveiro má prezývku portugalské Benátky.

Na konci sveta: V krajine pri oceáne s päťdesiatimi odtieňmi modrej

Emília Vášáryová

Syn Emílie Vášáryovej otvoril trinástu komnatu svojej rodiny. Prečo odmietol otcove priezvisko?

Ilustračná snímka

Poklady z nášho archívu: AKO SA OBLIEKALI SOVIETSKE DETI?

Zamrznuté rameno postihuje čašníkov i volejbalistov

Trápi vás zamrznuté rameno? Nezanedbajte zápal kĺbu!

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Nobel chcel vyrobiť účinnejšie bomby. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia