V Kopčanoch (okr. Skalica) sa pýšia stavbou, ktorú nám závidia v celej strednej Európe. Nedávny výskum dokázal, že predrománsky Kostol sv. Margity Antiochijskej pochádza ešte z obdobia okolo roku 850! Jeho rekonštrukcia prebieha od jari roku 2020 a je krátko pred dokončením.
Záchrana pamiatok si vyžaduje množstvo času a peňazí. Sanačné práce na Kostole sv. Margity Antiochijskej sa začali vlani. „Na pieskovcové platne, z ktorých je kostol postavený, odborníci nanášali omietku. Robili to tým istým spôsobom ako v 9. storočí. Reštaurátori mali rukavice z prírodných materiálov, ktorými rozotierali omietku po stenách,“ vysvetľuje Klaudia Hrušecká, lektorka Záhorského múzea v Kopčanoch.
Mnohým sa však kostol viac páčil predtým. „Tento zásah bol nevyhnutný, pieskovec zvetrával a drobil sa. Omietka teraz kostolík chráni,“ doplnila lektorka. V lete reštaurátori na streche kostola vymieňali škridly, ktoré boli pritom v očiach okoloidúceho v perfektnom stave. Čo by za ne dali majitelia rodinných domov! Podľa lektorky však boli príliš moderné a neautentické. Z tohto dôvodu začali s ich výmenou.
FOTOGRAFIE Z REKONŠTRUKCIE KOSTOLÍKA NÁJDETE V GALÉRII- Kostol sv. Margity Antiochijskej
Dĺžka: 11,9 m
Šírka: 5,21 m
Počet lodí: 1Štýl: predrománsky
Výstavba: 9 storočie
Upravený: 13. storočie, v gotickom štýle
Kostol leží pri slovensko-českej hranici, pár kilometrov od veľkomoravského sídla Mikulčice-Valy. V jeho okolí existovali malé osady až do 13. storočia. Keď zaniklo pôvodné veľkomoravské hradisko, obyvatelia sa začali postupne z osád sťahovať. Poslední odišli približne v 16. – 17. storočí. Kostol aj naďalej slúžil svojmu účelu až do 18. storočia, keď bol postavený nový stánok Boží v obci Kopčany. Neskôr sa tu až do roku 1994 konali príležitostné bohoslužby počas púte, ktorá súvisela s patrónkou kostola, sv. Margitou z Antiochie. Ku kostolu patril aj priľahlý cintorín, na ktorom sa pochovávalo až do 17. – 18. storočia.
Článok pokračuje na ďalšej strane...