Nikto sa k nim nehrnie, ale niekedy sme bez nich stratení. Zubári a ich nástroje budia rešpekt, strach, ale aj nádej na koniec bolesti.

Zbierku zubnej techniky si od 90. rokov minulého storočia buduje Slovenská komora zubných technikov. Kolekcia, ktorú v súčasnosti vystavujú na poschodí v Slovenskom technickom múzeu uprostred Košíc, je unikátna. „Do roku 2015 bola vystavená na hrade Modrý Kameň v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek. Expozícia im akosi nepasovala k tým ostatným,“ hovorí Zuzana Šullová, generálna riaditeľka Slovenského technického múzea. Na Modrom Kameni sa nakoniec zbavili exponátov vyvolávajúcich nepríjemné pocity a nechali si iba tie milé.

„Väčšinu kolekcie stále vlastní Slovenská komora zubných technikov. Najprv sa dostala do depozitára a hľadali jej partnera. Komora na vystavovanie nemala žiadny potenciál. Naše múzeum po nej už dávnejšie pokukovalo. Dohodli sme sa až v roku 2018. Mali sme šťastie, že náš zámer podporilo aj ministerstvo kultúry. Dostali sme peniažky na zreštaurovanie, konzervovanie a najmä na sprístupnenie exponátov.“ O tom, že to bol dobrý nápad, svedčí prestížna cena pre múzejníkov a všetkých, ktorí pracujú s kultúrnym dedičstvom. Časopis Historická revue v kategórii pamiatok a múzeí ocenil košickú expozíciu v minulom roku.

DO ZBIERKY ZUBNEJ TECHNIKY MÔŽETE NAHLIADNUŤ V GALÉRII

Ani vedieť, ani tušiť

Vraj tá expozícia nie je taká strašná, ako by sa zdalo. Mne to tak nepripadá. Pri predstave vystrašených ľudí v zubárskych kreslách a pri pohľade na trhacie kliešte mám skľučujúce pocity. Ktovie, koľko pacientov pod nimi trpelo? Isto ich boli za ten čas viac než stovky. „Starším naša expozícia trochu pripomenie detstvo a mladší môžu byť radi, že dnes to v zubných ambulanciách už vyzerá inak. Teraz už u zubárov ležia v pohodlných kreslách. Môžu poprosiť o anestetiká a ani nemusia tušiť, čo s nimi zubár robí. V minulosti to bolo oveľa horšie,“ dodáva Martina Ďuricová, kurátorka zbierok fyziky, chémie a zdravotníckej techniky.

Kedy bolo zubárstvo najstrašnejšie? Možno v 19. storočí či ešte skôr, v čase, keď prví špecialisti preberali „zubárčinu“ od kováčov. „Vo Francúzsku spočiatku robili zubárov aj holiči či iní remeselníci, ktorí používali kliešte a dokázali tak neborákom jednoducho pomôcť vytrhnutím boľavého zuba. Vrchnosť časom začala zavádzať pravidlá. Prvé prišli na svet v 18. storočí práve vo Francúzsku. Zákony určovali, kto a čo môže robiť. Holiči mali dovolené robiť nielen čosi ako zubných špecialistov, ale vykonávali aj chirurgické zákroky. Iní remeselníci isto potajme trhali zuby ešte dlhý čas, pretože tí chudobnejší na vznikajúcich zubárskych špecialistov nemali peniaze. Študovaný lekár nebol lacný. Rôzni zámočníci pomáhali za menej,“ dodáva kurátorka.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia.

Švédi žiadne drastické protipandemické opatrenia nezaviedli. Teraz to ľutuje aj kráľ

ŽIVOT 1951:

Poklady z nášho archívu: Kto si ešte pamätá legendárny mliečny bar?

Vakcínou proti covidu-19 sa dala zaočkovať spolu s manželom Michalom. Ospravedlnenie nepomohlo, preto ponúkla pomoc zdravotníkom v prvej línii.

Vyšlo ju to draho: Zničila si Cibulková vybudované meno škandálom s očkovaním?

Juraj Bača ako slovenský národný hrdina Juraj Jánošík

Bohatým bral a chudobným dával? Pravda o Jánošíkovi nie je až taká romantická a jednoznačná

Ilustračná snímka

Sklenaříková odložila modeling bokom: Za tento rozprávkový hotel získala ocenenie

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia