Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT už na vás čaká! V predaji od štvrtka 23. marca 2023

redakcia
redakcia
22.3. 2023 12:00
Diskusia ()
×
Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT už na vás čaká! V predaji od štvrtka 23. marca 2023

redakcia
redakcia
22.3. 2023 12:00
Diskusia ()
×

V najnovšom čísle týždenníka ŽIVOT nájdete:

  • Z Lucie Hlaváčkovej je markizácka hviezda, čo na ňu prezradil slávny dedo Oldo Hlaváček?
  • Je príbeh zhoreného domu v Banskej Štiavnici naozaj prekliaty?
  • Skutočný príbeh: Ako dokázala mama 8 detí odísť z toxického vzťahu?
  • Jozef Banáš povedal pravdu o kandidatúre na prezidenta!
  • Vlado Durdík nebol pre herečku Kocúrikovú len kolega
  • Jana Dibáková musela mať pre politickú reláciu policajnú ochranku
  • Veľká SMS krížovkovú súťaž o knihy, lúštite a vyhrajte. PLUS výhodné predplatné -45% na rok 

To nevymyslíš, to je ŽIVOT!

Faktor čas

Človek by neveril, aké odolné dokáže byť ľudské telo. Keď v ňom v dôsledku silného podchladenia klesne teplota pod 28 stupňov, dochádza k zastaveniu srdca a krvného obehu. Ani vtedy však nemusí prísť nevyhnutná smrť. Bunky totiž „spia“ a dávajú organizmu ešte nejaký čas na to, aby sa mohol s pomocou záchrancov a modernej techniky opäť naštartovať. Príbehy ľudí, ktorí prežili s extrémne nízkou telesnou teplotou, znejú priam neuveriteľne.

 

Kým mladá nórska lekárka sa po páde na lyžovačke do zamrznutého potoka dokázala vrátiť do života z 13,7 stupňa, dvojročný poľský chlapček nájdený v mraze prežil s 12,7-stupňovou teplotou, čo je doterajší svetový rekord.Aj na Slovensku máme pacienta, ktorý už vlastne nemal byť medzi nami a napriek tomu utiekol hrobárovi z lopaty. Keď Jozefa priviezla sanitka do banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice, namerali mu 22 stupňov. V ECMO centre II. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny ho napojili na prístroj na mimotelový krvný obeh spolu s ohrievacím zariadením a postupne ho dostali z najhoršieho.

 

Práve ECMO centrum vybavené týmto špeciálnym zariadením je akousi prvou lastovičkou pri záchrane nielen podchladených pacientov, ale aj ľudí s potrebou napojenia na mimotelový krvný obeh napríklad po infarkte. Tí však musia byť v ECMO centre oveľa skôr ako „studení“ pacienti, konkrétne do hodiny. Aj keď to zatiaľ nie je celkom reálne, pre našich zdravotníkov je to veľká výzva. Viac v článku Zázraky tela.

 

Richard Budín, redaktor

Diskusia