Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT už na vás čaká! V predaji od štvrtka 22. septembra 2022

redakcia
redakcia
21.9. 2022 12:00
Diskusia ()
×
Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT už na vás čaká! V predaji od štvrtka 22. septembra 2022

redakcia
redakcia
21.9. 2022 12:00
Diskusia ()
×

V najnovšom čísle týždenníka ŽIVOT nájdete:

  • Ako sa zmenil život živelnej divy Katky Hasprovej?
  • Jana Hospodárová prvýkrát prehovorila o láske ku kolegovi
  • Studenková a Kronerová sa v životných rolách bijú o divákov
  • Po väzení sa odrazil od dna a dnes si plní sen
  • Prežijeme zimu? Extrémna drahota ohrozuje aj domovy pre seniorov
  • Hrajte o relax pobyty v kúpeľoch Spa Aphrodite
  • ŽIVOT teraz nájdete aj s knihou Recepty zo života 35, 36 a 37 za skvelú cenu

To nevymyslíš, to je ŽIVOT!

Život do Života

Oči kole trebárs genialita či aspoň jedinečnosť alebo odhodlanie. Asi ani jeden umelec, ktorý bol v minulosti úspešný, nebol pre veľkú časť spoločnosti, v ktorej žil, normálny. Nikdy som nepočul, že by niekto vytvoril niečo, čo trčí zo všednosti, a pritom bol zaradený v dave a nezaujímavý. Celkom náhodou som vo Viedni zakopol o ohromujúcu multimediálnu expozíciu o Gustavovi Klimtovi. Niektoré diela najvýznamnejšieho umelca viedenskej secesie dnes patria k tým najdrahším na svete. Ktovie, ako by to dopadlo, keby sa kdesi na dražbe objavilo ďalšie. Opäť by bolo medzi rekordérmi.

 

Klimt nebol lacný ani počas svojho búrlivého života. A to napriek tomu, že bol mimoriadne plodný nielen autorsky, ale aj mužsky. Diela po ňom na svete zostali a sú drahé. Veľa v jeho prípade neprekáža. Klimtova výstava ma vrátila do detských čias, keď som si s nadšením obkresľoval plagáty majstra pražskej secesie Alfonsa Muchu. Ani ten to nemal ľahké. Zazerali na neho nielen tí normálni, ale aj kopa pražských kolegov. Fascinoval ho okultizmus a bol slobodomurárom. Normálni dvíhali varovný prst: Pozor na neho!

 

Na Slovensku sme na výrazného secesného maliara nemali šťastie. Mimochodom, ani tí menej slávni nebývali normálni. Najväčšiu dieru do sveta v časoch secesie urobil Ladislav Medňanský. Ten trochu o secesiu zavadil. Bol to šľachtic tulákov a tulák šľachticov. Milá kombinácia, ktorej nie každý rozumie. Toto sú tie najväčšie svetové a domáce extrémy. Život je však plný drobných príbehov ľudkov, ktorých okolie považuje aspoň za malé vybočenie zo všednosti. Idú si vlastnou cestou a patria do Života. Tak listujte.

 

Vladimír Kampf, redaktor

Diskusia