Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT už na vás čaká! V predaji od štvrtka 16. marca 2023

redakcia
redakcia
15.3. 2023 12:00
Diskusia ()
×
Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT už na vás čaká! V predaji od štvrtka 16. marca 2023

redakcia
redakcia
15.3. 2023 12:00
Diskusia ()
×

V najnovšom čísle týždenníka ŽIVOT nájdete:

  • Veľký rozhovor s Magdou Vášáryovou: Ženy, toto nám dnes chýba
  • Aký má Gizka Oňová názor na vzťah jej dcéry s Malachovským?  
  • Vica Kerekes je zamilovaná a chce sa usadiť, vieme kde!
  • Zistili vám cukrovku? Nič nie je stratené, čo by ste mali vedieť?
  • Princ William čelí rečiam o nevere, odvolávajú sa na konkrétneho svedka
  • Hrozí aj u nás zelenina a ovocie na prídel? Kam porastú ceny?

Veľká SMS krížovkovú súťaž o knihy, lúštite a vyhrajte PLUS výhodné predplatné -45% na rok

To nevymyslíš, to je ŽIVOT!

Tri svety

Nevychádzam z údivu nad svätou trpezlivosťou učiteľov, ktorí sa venujú najmladším školopovinným deťom a snažia sa ich naučiť čo najviac a čo najlepšie. Nie je žiak ako žiak. Niektorým ide učenie ľahšie, iní potrebujú viac času a ešte viac trpezlivosti. Bol som v škole pre nadané deti v Bratislave, ktoré prechádzajú prísnym sitom medzinárodných testov, a niekoľko dní nato som už sedel v lavici štvrtákov prvostupňovej základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke.

 

Obe sondy do slovenského školstva ma potešili. Nehľadal som učiteľov, ktorým sa nechce alebo stratili odhodlanie pre úbohé finančné ohodnotenie a vlastne len chodia do práce. Vraj aj takí sú. Nestretol som takých. Videl som dva svety. V jednom deti, ktorým je učivo z osnov málo a potrebujú ho viac, a druhé, pre ktoré nie je naberanie vedomostí, ani tých predpísaných, také jednoduché. Zo školy, aj z jednej aj z druhej, som odchádzal s dobrým pocitom. Bolo to najmä učiteľmi, pešiakmi vzdelania. Sám si nedokážem predstaviť, ako dokážu byť celé hodiny čulí a udržiavať pozornosť seba a detí.

 

Tu jednoznačne platí, že ak veci stoja na odhodlaných ľuďoch, ktorí vedia, ako zvládnuť svoju profesiu, je všetko na dobrej ceste. Tieto dva rozdielne svety fungujú v pravidlách, ktoré pre ne vymýšľa tretí svet, ten, ktorý stojí v hierarchii nad nimi. Žiaľ, v tom už toľko citu pre profesiu či poslanie učiteľa nie je. Bolo by to smutné, keby to aj v školstve nebolo asi ako so všetkým ostatným na Slovensku. Nevadí, kým si tie dva dôležitejšie svety žijú vlastnými životmi.

 

Vladimír Kampf, redaktor

Diskusia