V najnovšom čísle týždenníka ŽIVOT nájdete:

  • Moderátora Vlada Voštinára trápia zdravotné problémy: Priznal strach z operácie!
  • Ceny máme ako v západných krajinách, no platy tretinové: Kde je problém?  
  • Martin Šmahel prehovoril o troch dcérach so zamotanými vzťahmi
  • Po výbuchu plynu stratili rodinu aj majetok a majú ďalší problém
  • Odborník hodnotí 11 mýtov a faktov o trávení

To nevymyslíš, to je ŽIVOT!

Smutná realita

Uplynulý týždeň vyšli učitelia do ulíc bojovať za vyššie platy, za motiváciu, za lepšie podmienky. Úprimne im rozumiem, majú moju podporu, kvalitné vzdelávanie je pre deti aj pre spoločnosť kľúčové. A tak učitelia potrebujú byť adekvátne ohodnotení, mať chuť napredovať, aby mohli to najlepšie zo seba posunúť ďalej. Aj moja mamina pracuje takmer 30 rokov v školstve a jej jedinou zmysluplnou motiváciou za tie roky sú žiaci. Tí najlepšie nastavujú zrkadlo jej práci. Pretože platy pedagógov sú na zaplakanie, a ani poslednej vláde sa túto hanbu nedarí zvrátiť. A každý má od učiteľov len veľké očakávania vrátane rodičov, rôznych inštitúcií, celej slovenskej aj európskej spoločnosti. Lenže, keď má niekto dávať, musí aj dostávať, prosto zákonitosť.

 

Odhodlanie učiteľov štrajkovať chápem v aktuálnej situácii ešte o to viac, že rastúca inflácia je na Slovensku priveľkým strašiakom, a ľudí, ktorí sa ocitnú na hranici chudoby, teraz rýchlo pribúda. Dnes si naozaj v každom smere siahame hlbšie do vrecka, a teraz nehovorím o nadštandardných veciach, ktoré si dokážeme odpustiť a uskromniť sa, ale o potravinách, energiách či pohonných hmotách, ktorých ceny rastú do závratných rozmerov. Predpokladám, že každý, kto tankuje, zostal v posledných týždňoch pri predložení účtu šokovaný. Téma zdražovania je momentálne na Slovensku, bohužiaľ, v kurze, smola, že platy u nás nerastú rýchlosťou, akou sa zdražuje...

 

Bývalý odborový predák  Jozef Balica, ktorý pracoval v odboroch 30 rokov, to zhodnotil veľmi presne. „Bohužiaľ, ekonomická situácia na Slovensku dnes nepraje pracujúcim.“ Celý rozhovor k spomínanej téme nájdete na str. 8-11.

 

Veronika Bocková, šéfredaktorka

Diskusia