Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT je v predaji od štvrtka 5. mája 2021

5.5. 2021 12:00
Diskusia ()
×
Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT je v predaji od štvrtka 5. mája 2021

5.5. 2021 12:00
Diskusia ()
×

V čísle 18/2021 sa dozviete...

  • Slovensko starne: Aká penzia podľa experta čaká HUSÁKOVE DETI?
  • Kto je skutočne Tinin otec? Speváčka našla biologického otca len pred dvomi rokmi. Za čo si ho dnes váži?
  • 40 metrov pod hladinou: Vnikli sme do útrob najväčšej nádrže - Oravskej priehrady
  • Strach o vnučky: Aj silná žena, ako je televízna svokra GIZKA OŇOVÁ, prežíva obavy o milovaných
  • Jej dom nikto nechce: Gregorová nedokáže predať vilu po Brzobohatom, išla s cenou dole
  • Kuriózne príbehy kože: Lekárka Marika Piršelová spísala nezvyčajné prípady zo svojej praxe
Nakupujme s rozumom

Štvorčlenná rodina s dvomi deťmi do 14 rokov podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat minula za minulý rok 298 eur mesačne na potraviny a nealkoholické nápoje. Pre Slovákov je to viac ako pätina z celkového mesačného rozpočtu a toto číslo sa pravidelne zvyšuje.

 

Vnímam to rovnako, za posledný rok sme boli takmer osem mesiacov aj s deťmi neustále doma, omnoho viac varíme, logicky, aj nakupujeme. Začali sme sa preto viac zaoberať samotným plytvaním jedlom. Na jednej strane dávame za potraviny čoraz vyššie sumy, no aj mrhanie jedlom je na celom svete čoraz extrémnejšie. Podľa informácií z ministerstva pôdohospodárstva (údaje sú z konca septembra minulého roka) na Slovensku skončí v odpade 35 až 168 kilogramov potravín na osobu ročne. Ide o neuveriteľné plytvanie, ktoré v konečnom dôsledku pocíti každá peňaženka. 

 

Počas dlhého pobytu doma sme pre nový režim boli nútení začať viac plánovať svoj jedálniček, v obchode sa riadime zoznamom, čo nám výrazne skrátilo čas nakupovania. Ďalšia minipomôcka, ktorá zabráni tomu, aby sa nám v chladničke objavovalo niečo po dátume spotreby, je to, že častejšie sledujeme potraviny a snažíme sa ich vždy zoradiť tak, aby to, čo potrebujeme skonzumovať skôr, bolo vpredu.

 

Pre rodinu je čoraz drahšia strava jedna z najdôležitejších položiek a s príchodom každého ďalšieho člena sa rapídne zvyšuje. Životnú úroveň však výrazne zasiahla aj neočakávaná pandémia. O tom, aký dosah bude mať na pôrodnosť a či Slovákom hrozí vymretie, sa dočítate v rozhovore s odborníkom na demografiu Branislavom Blehom na str. 8 –11.

 

Veronika Bocková, šéfredaktorka

Diskusia