Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT je v predaji od štvrtka 13. mája 2021

redakcia
redakcia
12.5. 2021 12:00
Diskusia ()
×
Zaujímavosti

Nové vydanie týždenníka ŽIVOT je v predaji od štvrtka 13. mája 2021

redakcia
redakcia
12.5. 2021 12:00
Diskusia ()
×

V čísle 19/2021 sa dozviete:

  • Štvordňový pracovný týždeň na Slovensku: Realita či fikcia?
  • Najdlhšia pauza v živote: Nestarnúca Beáta Dubasová otvorene o pandémii, láske aj večnej mladosti
  • Kráľovná prekvapení: Holanďania najskôr nad Máximou ohŕňali nos. Čím si ich získala? 
  • Tajomstvá šatne č. 42: Divadelné priateľstvá na život a na smrť. Ako to bolo so slávnou päťkou Slezáček, Sarvaš, Dočolomanský, Adamovič a Hlaváček?
  • Ťažké osudy predkov: Hrôzy vojny poznačili aj životné príbehy troch známych Sloveniek
  • Dalo sa smrti zabrániť? Usmrtené medvede vo Vysokých Tatrách vyvolali spory a otázky
Dobré sa chváli samo

Vždy s radosťou čítam o Slovákoch, ktorí našu krajinu za hranicami reprezentujú a dodávajú jej patričnú veľkosť. A teraz nemyslím len športovcov, vedcov či lekárov... Blízke sú mi aj obyčajné príbehy našich rodákov, ktorí vo svete ukázali možno „len“ veľké srdce, charakter či nebojácnu odvahu. A presne taký je aj príbeh Vladimíra Vantu z Lukavice pri Bardejove.

 

Sympatický pán pracuje ako vodič autobusu v Nórsku. Keď som sa pred mesiacmi od jeho známeho dočítala o tom, ako v pracovnej službe zachránil ľudský život, vedela som, že sa mu ozvem a budem rada, ak o jeho hrdinskom čine budeme môcť našich čitateľov informovať. Pretože nie, nie je samozrejmosť niekomu zachrániť život...

 

Nezabudnem na prvú správu, ktorá mi od Vladimíra prišla: „Naozaj je dôležité o tom hovoriť? Tak som bol vychovaný odmala – keď môžeš pomôcť, tak pomôž, keď nemôžeš, neubližuj.“ A ešte aj skromný a pokorný, povedala som si. Vtedy som vôbec netušila, aký životný príbeh sa za Vladimírom skrýva. Do sveta ho vyhnala strata práce na Slovensku, potreboval zabezpečiť rodinu, a tak chtiac-nechtiac musel vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a odísť do neznáma.

 

Dnes sú to už dlhé roky, čo žije a pracuje v zahraničí, no srdcom zostal stále Slovákom. O záchrane života aj o dobrom mene našej krajiny, ktoré vo svete šíri, si môžete prečítať v aktuálnom vydaní Života na stranách 28 – 29.

 

Veronika Bocková, šéfredaktorka

Diskusia