Zachraňuje životy, no teraz sa rozhodla pre radikálne riešenie. Doktorka darovala pacientke svoju obličku.

Americká doktorka Aleksandra Gmurczyk darovala chorej žene obličku. Nemala však srdce na to, aby si vybrala konkrétneho človeka, keďže vie, že obličku potrebujú mnohí. Preto sa zapísala na na celonárodný zoznam darcov.

„Videla som toľko pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu a hrozne po nej túžia. Všetkých je mi veľmi ľúto. Nedokážem si ale vybrať len jedného človeka, zlomilo by mi to srdce kvôli tým ostatným,“ povedala pr CNN.

Uznávaná odborníčka vidí každý deň v práci náročný boj, ktorí zvádzajú jej pacienti. Sú na dialýze a trikrát do týždňa sú na nej po dobu štyroch hodín. Svojím obrovským gestom chcela verejnosti ukázať, aké jednoduché a bezpečné je darovanie obličky. Pacientom totiž veľakrát nezostáva nič iné ako transplantácia.

„Verím, že ľudia po transplantácii môžu žiť dlhší a zdravší život. Verím tomu natoľko, že som ju sama darovala. Obličky po transplantácii od živých osôb začnú fungovať okamžite a majú zhruba dvakrát dlhšiu životnosť ako tie od zosnulých darcov,“ uviedla Gmurczyk. Jej obličku získala Ginger, žena z Virginie, ktorej dala tak dala šancu na kvalitný život. Ginger chcel darovať obličku aj jej manžel Gary, no nebol pre ňu vhodný darca. Avšak na znak vďaky sa rozhodol darovať obličku niekomu inému.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia