Často sú démonizované a zobrazované ako príšery z podzemia. V skutočnosti sú len obeťami nepravdivých povier. Mnohí z nás sa ich dodnes desia. Netopiere však pre človeka nepredstavujú žiadnu hrozbu.

Za všetko môže ich skrytý a tajomný spôsob života. Ten je príčinou, že ich ľudia málo poznajú a rozprávajú o nich rôzne mýty.

Vďaka ich vzhľadu a využívaniu podzemných úkrytov boli ešte v nedávnej minulosti považované za diablových spoločníkov. Najmenšie cicavce na svete však vôbec nie sú nebezpečné. Práve naopak, sú užitočné a majú veľmi zaujímavý život.

Radovánky v háreme

Mnoho ľudí ešte aj dnes považuje netopiere za vtáky. Netopiere sú cicavce, ktorým sa predné končatiny premenili na krídla. Ich párenie prebieha na jeseň a u viacerých druhov sa samec pári s viacerými samicami v takzvanom háreme.

Zástupcovia tohto radu cicavcov kopulujú hlavou dolu a samice dokonca obrátene aj rodia, čiže musia mláďatá vytláčať smerom nahor. U niektorých druhov dokážu samice ukladať a udržiavať spermie čerstvé až 198 dní, dlhšie než ktorýkoľvek iný cicavec.

Niektoré samice majú na tento účel špeciálne kapsy pri pohlavnom orgáne, iné uchovávajú spermie v maternici. Takto samice docielia, aby sa mláďatá narodili v optimálnom čase.

Mláďa sa hneď po narodení prisaje k mliečnej bradavke a zachytí sa srsti samice. Tá ho už hneď v prvých dňoch berie na svoje lovecké potulky. U niektorých druhov však mláďa počas neprítomnosti samice zostáva v úkryte.

V malajskej džungli žije netopier ovocný, samce ktorého majú funkčné prsné žľazy. Až 50 percent samcov, ktorých sa vedcom podarilo odchytiť, bolo schopných laktácie. Zatiaľ sa však nepodarilo zistiť, či svojim mliekom mláďatá aj skutočne dojčia.

Netopiere sú jediné cicavce na svete so schopnosťou aktívneho letu.
Netopiere sú jediné cicavce na svete so schopnosťou aktívneho letu.
Zdroj: Shutterstock

Lietajúca myš?

Netopiere sú jediné cicavce na svete so schopnosťou aktívneho letu. Nie sú príbuzné myšiam ani žiadnym hlodavcom. Evolučné štúdie dokázali, že netopier je viac príbuzný primátom a v rámci živočíšnej ríše tvorí vlastný rad s názvom Chiroptera.

Netopiere majú síce slabý zrak, no nie sú úplne slepé. Hlavným dôvodom rozšírenia tohto mýtu je fakt, že lovia v noci a k orientácii používajú echolokáciu.

Ultrazvukový signál je druhovo špecifický a má frekvenciu od 20 do 110 kHz. Svojimi špeciálne tvarovanými ušnicami a ušným viečkom zachytávajú odraz ultrazvukových vĺn, ktoré vydávajú ústami, niektoré druhy nosom. Tie sa odrážajú od objektov a poskytujú im informáciu o ich veľkosti, polohe a tvare.

Staršia literatúra je plná mýtov, ktoré súvisia so zamotaním sa netopiera do vlasov. Dokonca sa verilo, že počas letu hľadá človeka, ktorý dal svoju dušu diablovi. A ak ho nájde, zapletie sa mu do vlasov a dušu odnesie do pekla.

Preto vždy večer, keď dievčatá z dedín vychádzali z domu, mali na hlave šatky, lebo netopiera by nikto z vlasov nedostal. Ak by sa vraj zamotal, spôsobil by besnotu, preniesol vši, blchy a mohol by zatemniť mozog a dostať tak dievča na pokraj šialenstva. V Tirolsku verili, že dievčaťu, ktorému vletí do vlasov netopier, sa nikdy nevydá.

Spachtoši

Všetky naše netopiere sa živia hmyzom. V zimnom období, keďže hmyz nelieta, by netopiere zahynuli. Preto sa u nich vyvinula zvláštna adaptácia – hibernácia, čiže zimný spánok. V jesennom období intenzívne lovia potravu a vytvárajú si zásoby tuku a ten im umožní prežiť zimné obdobie.

Od polovice novembra sa presúvajú do jaskýň, starých banských diel alebo pivníc, kde prečkajú nepriaznivé obdobie zimy v stabilných mikroklimatických podmienkach podzemia. Niektoré druhy zimujú v starých studniach, iné zas v dutinách hrubých stromov.

V priestrannejších jaskyniach môžu vytvárať kolónie s niekoľkými desiatkami, stovkami, vzácne i tisíckami jedincov. Tieto sa vedia s obdivuhodnou presnosťou každoročne vracať na rovnaké miesta, kde zimovali predchádzajúce roky.

Pri výbere zimných úkrytov sú netopiere veľmi starostlivé a vyberajú si len také priestory, ktoré sú chránené pred chladom a prievanom a vyznačujú sa vysokou vzdušnou vlhkosťou. Tu, visiac na stenách alebo zalezené v rôznych štrbinách, upadnú do telesnej strnulosti so spomalenými životnými procesmi.

Netopiere zohrali významnú úlohu v hororových knihách a filmoch.
Netopiere zohrali významnú úlohu v hororových knihách a filmoch.
Zdroj: Shutterstock

Počas zimného spánku sa u netopierov telesná teplota znižuje na teplotu prostredia, v ktorom sa nachádzajú. To môže dosahovať hodnoty 1 – 10 °C. Srdcová činnosť sa im spomaľuje na 4 údery za minútu a dýchanie môže klesnúť až na 5 vdychov a výdychov za minútu.

Prebudenie zo spánku stojí netopiera veľké množstvo energie, preto nie je dobré vyrušovať ho počas zimného spánku, lebo spotrebovaná energia by mu mohla chýbať.

Opití upíri

Na svete síce žijú netopiere, ktoré sa živia krvou, ide však len o 3 druhy – Desmodus rotundus, Diaemus youngi a Diphylla ecaudata –, a aj tie žijú v tropických oblastiach Ameriky.

Hoci tieto druhy svoju korisť zvyčajne vyhľadávajú najmä medzi dobytkom, občas sa ulakomia na človeka. Samotná ranka po uhryznutí je iba 5 milimetrov široká a približne rovnako hlboká a väčšinou sa zahojí do niekoľkých dní.

Pokožku narežú ostrými zubami a okamžite do nej vpustia sliny obsahujúce anestetiká a látky brániace zrážaniu krvi. Aj preto rana krváca ešte nejaký čas po tom, čo sa upír približne po pol hodine hodovania nasýti.

Krv obete nesajú, ale vylizujú jazykom so špeciálnymi drážkami. Aby tieto netopiere prežili, svoje drobné telo musia napojiť krvou každú druhú noc. Keďže krv obsahuje veľa vody a bielkovín, ale dodáva málo energie, musia jej na posedenie vypiť čo najviac, čiže 70 až 80 percent svojej hmotnosti.

Stáva sa, že to netopier so svojou pažravosťou preženie, takže od koristi sa doslova odgúľa. S plným bruchom nedokáže vzlietnuť a cestu domov musí absolvovať prevažne po zemi.

Za noc až 3 000 komárov

Odhliadnuc od práve opisovaných druhov živiacich sa krvou, potravu ostatných tropických netopierov tvorí hlavne hmyz, ovocie a sladké šťavy z kvetov. Všetky európske netopiere sa živia výlučne hmyzom, dokážu ho skonzumovať veľké množstvo a jeden jedinec dokáže za noc uloviť až 3 000 komárov.

Naše netopiere majú veľmi rýchly metabolizmus, preto potrebujú za noc skonzumovať potravu rovnajúcu sa 20 až 50 percentám svojej telesnej hmotnosti.

Lovia pomalým alebo, naopak, rýchlym letom voľne vo vzduchu, iné druhy lovia medzi korunami stromov, zbierajú ju z povrchu listov, kôry, zeme alebo vodnej hladiny.

Tvar, veľkosť uší a ušného viečka sa u jednotlivých druhov značne líšia a patria medzi základné určovacie znaky netopierov.
Tvar, veľkosť uší a ušného viečka sa u jednotlivých druhov značne líšia a patria medzi základné určovacie znaky netopierov.
Zdroj: Shutterstock

Pokuta 33 190 eur

Na Slovensku žije z celkovo viac ako 1 200 známych druhov netopierov len 28. Pôvodne obývali prírodné biotopy, a to najmä podzemné priestory, ako sú jaskyne a pôvodné pralesy, kde si nachádzali úkryty v dutinách starých stromov.

S postupnou zmenou krajiny a rozvojom ľudských sídiel však dochádzalo k miznutiu ich pôvodných stanovíšť a netopiere tak hľadali náhradné priestory, v ktorých by mohli žiť. A tie im paradoxne ponúkol človek v podobe svojich sídlisk.

Niektoré druhy netopierov sa na urbanizované prostredie adaptovali natoľko, že ich už inde ani nenájdeme. Ideálne prostredie pre celé kolónie netopierov predstavujú najmä nezateplené panelové domy s množstvom štrbín, dilatačných škár, atikových a vetracích otvorov, v ktorých sa môžu skryť.

Posledné obdobie je však spojené s masívnym zatepľovaním obvodových plášťov panelových domov, čím dochádza k rýchlemu zániku vhodných stanovísk. Navyše, zatepľovanie panelákov často prebieha skoro na jar, keď netopiere ešte spia a celé kolónie tak zostávajú zaživa pochované v dutinách pod zateplením, kde umierajú pomaly od hladu a smädu.

Ak nájdete netopiere počas stavebných prác, zastavte ich a nález oznámte stavebnému úradu a príslušnému úradu životného prostredia. Nezabúdajte, že netopiere sú zákonom chránené vrátane ich stanovísk (úkrytov) a v prípade ich odstránenia vám hrozí pokuta až do výšky 33 190  eur a trestné stíhanie.

V prípade akéhokoľvek nálezu netopierov s nimi manipulujte len v nevyhnutných prípadoch a používajte ochranné rukavice.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia