Zaujímavosti

Nestihli ste si obzrieť Saturnove prstence? Máte najvyšší čas, stráca ich, hovoria vedci

16.1. 2019 13:10
Diskusia ()
Zdroj: Shutterstock
Zaujímavosti

Nestihli ste si obzrieť Saturnove prstence? Máte najvyšší čas, stráca ich, hovoria vedci

16.1. 2019 13:10
Diskusia ()
Zdroj: Shutterstock

Ak ste si ešte nestihli poriadne obzrieť jedinečné prstence druhej najväčšej planéty našej galaxie, vedci odkazujú, že je ten najvyšší čas. Podľa najnovších poznatkov o ne Saturn prichádza.

Prstence zdobiace od nepamäti Saturn majú najväčšie roky slávy za sebou. Hovorí o tom jeden z najnovších výskumov Národného úradu pre letectvo a ves­mír (NASA), ktorého výsledky publikovali vo vedeckom časopise Icarus.

„Máme šťastie, že sme tu, aby sme videli Saturnov prstencový systém, ktorý je, zdá sa, v polovici svojho života,“ vyjadril sa autor vedeckej štúdie James O’Donoghue.

Ľadový dážď

Prvé dôkazy o tom, že s prstencami sa niečo deje, naznačili už v rokoch 1980 – 1981 sondy Voyager 1 a Voyager 2, ktoré sa na planétu „pozreli“ bližšie. Všimli si jav, keď prstencové častice začalo unášať Saturnovo magnetické pole a následne ich vďaka gravitácii vťahovalo smerom k planéte.

Pozorovania naznačovali, že prstence sa premieňajú na prašný dážď ľadových čiastočiek. Z prstencov sa vraj čiastočky uvoľňujú v intenzívnom daždi, ktorý by za pol hodiny dokázal naplniť olympijský plavecký bazén.

„Len na základe pozorovaní Voyageru sme dokázali povedať, že celý prstencový systém by zmizol o tristo miliónov rokov,“ dodal O’Donoghue.

Dôležitou časťou skladačky sa stali pozorovania sondy Cassini, ktorej sa v minulom roku podarilo nakrátko vstúpiť do priestoru medzi vrchnou atmosférou planéty a prstencami.

Keď v najnovšom výskume vedci porovnali poznatky, ktoré zaslala na Zem sonda Cassini, s pozorovaniami Voyagerov, zistili, že prstence by mohli zmiznúť už o 100 miliónov rokov. Vzhľadom na to, že vek Saturnu sa odhaduje na viac ako štyri miliardy rokov, ide o pomerne rýchly proces.

Saturn podľa doterajších poznatkov prstencový systém s priemerom viac ako 280 000 kilometrov nezdobil od času jeho vzniku. Vvytvoril sa oveľa neskôr. Vedci sa pri nasledovaní teórie, že prstence sú len dočasné, preto domnievajú, že sa vyskytli aj pri iných planétach.

„Pravdepodobne sme zmeškali pozorovanie obrovských prstencových systémov Jupitera, Uránu a Neptúna, ktoré dnes majú len tenké prstenčeky,“ prekvapil autor štúdie.

Nestihli ste si obzrieť Saturnove prstence? Máte najvyšší čas, stráca ich, hovoria vedci
Zdroj: Život/Shuttesrtock

Saturn

Saturn má 62 známych mesiacov, z nich je 53 aj oficiálne pomenovaných. Najväčší je Titan – je väčší ako Merkúr a je jediným mesiacom v Slnečnej sústave, ktorý má hustú atmosféru.

Saturnove prstence tvoria ľadové častice, skalnaté úlomky a prach. Ich priemer je až 420 000 ki­lo­metrov, hrúbka len niekoľko sto metrov.

Sklon rotačnej osi Staurnu je 26,7 °, Saturnu trvá jedna otočka 10 hodín a 33 minút. Okolo Slnka obehne za 29,5 roka (10 759 dní).

Po Jupiteri je druhou najväčšou planétou, v poradí od Slnka šiesta. Nemá pevný povrch, len hustú atmosféru. Polomer Saturnu je 58,232 km a je 95-krát ťažší ako Zem.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia