Krásny úsmev si treba zaslúžiť. Tvrdia to medici, ktorí v uplynulých dňoch ľudí v uliciach učili, ako si správne čistiť zuby. Pre väčšinu ľudí je to stále španielska dedina.

Za najväčšieho nepriateľa zubov považujú ľudia na Slovensku omylom zubný kameň a sladkosti. Len málokto vie, že pre pekný úsmev a zdravých chrup je oveľa nebezpečnejší zubný povlak, ktorý predchádza vznik kameňa. Aj toto zistilo 65 medikov študujúcich zubné lekárstvo na lekárskej fakulte v Bratislave a Košiciach počas „roadshow“ výstižne nazvanej Za zdravý a krásny úsmev, s ktorou počas desiatich dní obišli devätnásť miest. Zastavili sa aj na nezvyčajných miestach, ako je Zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi či vyhľadávaná turistická lokalita Hrebienok vo Vysokých Tatrách.

AKO SI SPRÁVNE ČISTIŤ ZUBY SA DOZVIETE TU

Varovania nezaberajú

Prioritným zámerom budúcich zubných lekárov bolo zvýšenie povedomia ľudí o málo doceňovanom význame dodržiavania ústnej hygieny. „Lebo ako ukazuje život a skúsenosti zubných lekárov, ľudia na Slovensku si dôležitosť dentálnej hygieny najčastejšie uvedomia až počas neznesiteľných bolestí zubov. Až keď je zle, pýtajú sa v zubárskom kresle lekára, kde spravili chybu. Keby sa boli opýtali skôr, na preventívnej prehliadke, mohli sa vyhnúť problémom so zubným kazom,“ konštatuje Marianna Lazorová z Medzilaboriec, študentka piateho ročníka zubného lekárstva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Jej kolega z ročníka Filip Lukáč z Veľkej Lomnice hovorí, že pri rozhovoroch s ľuďmi sa ukázalo, že len polovica Slovákov absolvuje preventívnu prehliadku u zubného lekára. „Tento zarážajúci postoj ľudí k vlastnému zdraviu sme nezistili len my, potvrdzuje ho aj Národné centrum zdravotníckych informácií. Zubní lekári, dentální hygienici i médiá stále pripomínajú význam preventívnych prehliadok, ale na polovicu Slovenska žiadne výzvy, argumenty, dobre myslené varovania nezaberajú. A pri niektorých vekových kategóriách je toto percento ešte nižšie,“ úprimne sa čuduje medik z podhoria Vysokých Tatier.

Budúcu zubnú lekárku Natáliu Kotorovú z Michaloviec najviac mrzí to, že preventívne prehliadky ignorujú rodičia malých detí: „Podľa zistení Slovenskej komory zubných lekárov aj z toho, čo sme zistili počas našej roadshow, výsledkom takého nezodpovedného postoja rodičov je alarmujúci fakt, že len 44 percent päťročných detí nemá u nás zubný kaz!“ A pritom Svetová zdravotnícka organizácia sa nazdáva, že v tomto roku by malo byť na Slovensku až 90 percent detí bez zubného kazu. Že sa tieto odporúčania nenaplnia, je tri mesiace pred koncom roka nad slnko jasnejšie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Angela Merkelová a Joachim Sauer.

Plánuje odísť: Bude ANGELA MERKELOVÁ tráviť dni na dôchodku sama?

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Zuzana Smatanová

Namiesto spevu kreslenie: ZUZANA SMATANOVÁ sa vrátila k starej záľube. To je talent!

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia