Americká vesmírna agentúra NASA predstavila v októbri dva nové kozmické skafandre pre astronautov, špeciálne navrhnuté na misiu na Mesiac, ktorá sa má uskutočniť v roku 2024. Astronauti sa budú v týchto skafandroch pohybovať po povrchu Mesiaca.

NASA sa totiž v roku 2024 chystá opäť vyslať človeka na Mesiac, pričom tentoraz chce na ňom vybudovať základňu pre prípadné misie smerujúce na Mars či k iným planétam a ich mesiacom.

Na špeciálnu misiu mesačného programu Artemis si tak pripravili nové skafandre, ktoré majú byť využité ako v kokpite, tak aj na povrchu Mesiaca. Skafandre majú rozdielne farby, ktoré odlišujú ich použitie.

Oranžový skafander nesie označenie Orion Crew Survival System a je určený práve na použitie vnútri kozmickej lode, kde má zabezpečiť ochranu astronautov v deň začatia letu, v núdzových situáciách, vo vysoko rizikových častiach misií blízko Mesiaca a počas návratu na Zem.

Biely skafander nesie názov Exploration Extravehicular Mobility Unit, v skratke xEMU. Je robustnejší a je určený na pohyb po povrchu Mesiaca. Dvojica vedcov predviedla dizajn skafandrov v centrále NASA vo Washingtone.

Amy Ross, vedúca vývojového tímu, uviedla, že nové skafandre umožnia astronautom výrazne pohodlnejšiu chôdzu po Mesiaci, ako aj jednotlivé pohybové úkony vrátane zohýbania či podrepov. Ide totiž o prvé skafandre, ktoré boli navrhnuté vesmírnou agentúrou NASA za posledných 40 rokov.

Ďalej tiež uviedla, že chcú, aby nové skafandre astronautom umožnili na povrchu Mesiaca vedeckú činnosť, čo im doteraz znemožňovali ťažkopádne staré vesmírne obleky.

Nové skafandre nájdete v galérii.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Obrazy apokalypsy: V prešovskom paneláku to vyzerá ako po bombardovaní, byty sú zničené na nepoznanie, dom budú musieť zbúrať.

Podobnosť, z ktorej mrazí. Prešov zažil už druhý výbuch plynu s tragickými následkami

Táňa si zahrala jednu z hlavných postáv v romantickej vianočnej komédii Šťastný nový rok. Nakrúcanie pre ňu bolo rozprávkové najmä po vyčerpávajúcej práci na seriáli Bez vedomia z produkcie HBO.

Dojímavé vyznanie: Herečka Táňa Pauhofová o tom, čo miluje cez Vianoce

Martina sa odmietla zmieriť s tým, že na pracovnom trhu nie sú žiadaní skúsení ľudia.

Po štyridsiatke bez práce? Martina sa odmieta zmieriť s tým, že skúsení ľudia nie sú žiadaní

Phil Collins s bývalou manželkou Orianne.

Útrapy Phila Collinsa: Dlhý chorobopis a nadmerné pitie alkoholu

Ilustračné foto.Sponzorované

5 tipov ako sa vyhnúť predvianočnému stresu

Pepek námorník

Mal Pepek námorník veľké svaly vďaka špenátu?

Zobraziť viac
Diskusia