Už onedlho by mali časť depozitára Slovenskej národnej galérie vo Zvolene presťahovať do nových priestorov v Bratislave. Je načase.

Pôvodné depozitáre SNG boli v suteréne Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Dunaj bol počas zvýšenej hladiny pre umenie v pivnici nebezpečný. Padlo rozhodnutie držať ich v bezpečí a umiestniť na Zvolenský zámok, ktorý stojí na konci Námestia SNP uprostred mesta. Vo Zvolene je uložené slovenské umenie od roku 2006. „Okrem zaužívanej predstavy, že hlavnou úlohou galérie je zatĺcť do steny klinec a zavesiť naň obraz, je hlavným poslaním národnej galérie ochrana a uchovávanie národného kultúrneho dedičstva vo forme výtvarného umenia,“ vysvetľuje Erika Trnková, riaditeľka vysunutého pracoviska zámok Zvolen, ktorého súčasťou je okrem expozícií rozsiahly depozitár.

Zvolenský zámok postavili pred viac než sedemsto rokmi. Dodnes má skvelé podmienky a prirodzenú klímu na uchovávanie umenia. „Dokážeme tu jednoducho zabezpečiť teplotu a vlhkosť bez väčších výkyvov. Sme však stále iba náhradný depozitárny dom. Depozitáre sú sofistikované sklady umenia, v ktorých zamestnanci musia presne vedieť, ako manipulovať so zbierkovými predmetmi. Navonok to vyzerá jednoducho, je to však zložitá práca.“ Väčšina diel je pod strechou zámku, ktorá dožíva a už dlho nevydrží. „Máme tu 72-tisíc zbierkových predmetov. Takmer všetky sú majetkom štátu. Každá zbierka musí mať kurátora a reštaurátora.“

FOTOGALÉRIA: POODHAĽTE POKLADY UKRYTÉ V DEPOZITÁRI SNG

Mŕtva pleseň

Vo Zvolene majú pod strechou husto. Pracovníci depozitára musia dielam zabezpečiť vzduch a udržať ich bez drevokaznej hávede. „Diela vďaka grantom ošetrujeme plynom a perieme v čistom vzduchu. Ak máme trebárs zaplesnetý obraz, zo zariadenia síce vyjde rovnako zaplesnetý, ale pleseň na ňom už je mŕtva. Pre reštaurátora je potom ľahšie a bezpečnejšie pracovať s ním,“ vysvetľuje Erika Trnková.

Diela z depozitára po výbere kurátora a kontrole reštaurátora putujú na výstavy. Vo Zvolene majú aj také, ktoré sa do depozitára dostali a viac ich už nikto okrem odborných pracovníkov nevidel. „Niektoré veci sú populárne, o iné nie je záujem. Našou úlohou je mať neustále veci v dobrom stave. Navštívil nás pán premiér Heger. Dúfala som, že bude v ten deň prietrž mračien, aby videl, ako nám sem zateká. Lenže bolo doslova luxusné počasie. Bývalý premiér Pellegrini si zasa všimol, že nám to tu opadáva. Spýtal sa ma, komu zámok patrí, a ja som mu popravde odpovedala, že jemu. Povedal mi, že som papuľnatá,“ spomína.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia