Na centrálnom trhovisku, na hrášok, na kaleráb... nôtili kedysi Lojzáci o slávnom bratislavskom trhu. Možno aj o nasledujúcich svetových „street marketoch“ niekto spieva, alebo na svoj hit ešte len čakajú. V každom prípade patria k tým najslávnejším.
St. Lawrence Market v Toronte
Po slovensky Trh svätého Vavrinca má úctyhodných 200 rokov a pozostáva z troch trhov. Najobľúbenejší je South Market (Južný trh). Otvorený je od utorka do soboty a približne sto predajcov tu ponúka domáce potraviny, bio mäso či zeleninu a veľa ďalších lokálnych, často ručne vyrobených potravín.
Nie je raritou, že kupujúci majú zároveň možnosť na prvom poschodí zhliadnuť niektorú z mnohých umeleckých výstav. Na susednom Severnom trhu sa v sobotu organizujú farmárske trhy a v nedeľu si prídu na svoje zberatelia starožitností.
Camden Lock Market v Londýne
Patrí k londýnskym turistickým atrakciám, je súčasťou rozsiahleho komplexu a ponúka návštevníkom rôzny tovar od oblečenia, umenia, nábytku až po jedlo. Okrem obchodíkov, stánkov a reštaurácií bývajú súčasťou aj rôzne umelecké akcie či koncerty. Budova tržnice je však pomerne „háklivá“, za posledných 10 rokov v nej dvakrát horelo, naposledy pred mesiacom.
Chatuchak Weekend Market v Bangkoku
Už podľa názvu je jasné, že ide o víkendový trh, ktorý patrí k najväčším na svete. Tovar vo vyše 15-tisíc stánkoch a obchodíkoch je rozdelený do 27 sekcií a na svoje si príde každý „šopoholik“, lebo si môže vyberať nielen potraviny či oblečenie, ale aj nábytok a doplnky bývania, keramiku, ručné práce, umenie, knihy, starožitnosti, zároveň aj kvety a záhradkárske či chovateľské potreby, a dokonca i živé zvieratá.
Chandni Chowk v Dillí
Je najrušnejším trhom v meste a pripomína rozprávky z Tisíc a jednej noci. V 17. storočí ho navrhla Shah Jahan, dcéra princeznej Jahanara Begum a kedysi ním pretekali kanály, ktoré sú však dnes už minulosťou.
Čo sa týka sortimentu, nájdete tu vari úplne všetko – exotické potraviny, kuriózne suveníry, bižutériu, parfumy, nábytok, renovované secondhandové topánky, ba dokonca aj svadobné šaty na mieru.
La Boqueria v Barcelone
Pre milovníkov jedla je La Boqueria, ktorej korene siahajú až do 13. storočia, najväčšou atrakciou tejto španielskej metropoly. Nielen pre atmosféru, ale aj kvôli tomu, čo predajcovia v stánkoch ponúkajú.
Či už sú to morské plody, zelenina, katalánske špeciality alebo domáce potraviny. Pre tých, ktorí majú chuť naučiť sa nejakú tú špecialitu variť, sú k dispozícii aj školy varenia a tak si, obrazne povedané, kúsok tohto trhu môžu priniesť so sebou domov.
Grand Bazaar v Istanbule
Jedno z najstarších a najväčších trhovísk nemôžeme opomenúť. Veľký bazár pozostáva zo šesťdesiatich zastrešených uličiek a z vyše troch tisícok obchodíkov, ktoré denne navštívi 250- až 400-tisíc ľudí!
Pár desiatok tisíc predavačov ponúka tovar od výmyslu sveta a je všeobecne známe, že na to používajú rôzne vyjednávacie metódy. Takže ak niekto nechce nič kúpiť, musí sa na to riadne pripraviť.
Rialto v Benátkach
Rybí trh, ktorého história sa začala písať v 11. storočí, je jedným z najstarších a preslávený je aj svojou unikátnou talianskou atmosférou. Pre návštevníkov je zážitkom tam čo i len nakuknúť, ale, samozrejme, zaujímavý je aj ponúkaný tovar, ktorý sa nesústreďuje len na ryby, ale aj na miestnu zeleninu, ovocie a iné produkty, ktoré sú dôležitou súčasťou benátskej kuchyne.