Na centrálnom trhovisku, na hrášok, na kaleráb... nôtili kedysi Lojzáci o slávnom bratislavskom trhu. Možno aj o nasledujúcich svetových „street marketoch“ niekto spieva, alebo na svoj hit ešte len čakajú. V každom prípade patria k tým najslávnejším.

St. Lawrence Market v Toronte

Po slovensky Trh svätého Vavrinca má úctyhodných 200 rokov a pozostáva z troch trhov. Najobľúbenejší je South Market (Južný trh). Otvorený je od utorka do soboty a približne sto predajcov tu ponúka domáce potraviny, bio mäso či zeleninu a veľa ďalších lokálnych, často ručne vyrobených potravín.

Nie je raritou, že kupujúci majú zároveň možnosť na prvom poschodí zhliadnuť niektorú z mnohých umeleckých výstav. Na susednom Severnom trhu sa v sobotu organizujú farmárske trhy a v nedeľu si prídu na svoje zberatelia starožitností.

St. Lawrence Market v Toronte
St. Lawrence Market v Toronte
Zdroj: Shutterstock

Camden Lock Market v Londýne

Patrí k londýnskym turistickým atrakciám, je súčasťou rozsiahleho komplexu a ponúka návštevníkom rôzny tovar od oblečenia, umenia, nábytku až po jedlo. Okrem obchodíkov, stánkov a reštaurácií bývajú súčasťou aj rôzne umelecké akcie či koncerty. Budova tržnice je však pomerne „háklivá“, za posledných 10 rokov v nej dvakrát horelo, naposledy pred mesiacom.

Camden Lock Market v Londýne
Camden Lock Market v Londýne
Zdroj: Shutterstock

Chatuchak Weekend Market v Bangkoku

Už podľa názvu je jasné, že ide o víkendový trh, ktorý patrí k najväčším na svete. Tovar vo vyše 15-tisíc stánkoch a obchodíkoch je rozdelený do 27 sekcií a na svoje si príde každý „šopoholik“, lebo si môže vyberať nielen potraviny či oblečenie, ale aj nábytok a doplnky bývania, keramiku, ručné práce, umenie, knihy, starožitnosti, zároveň aj kvety a záhradkárske či chovateľské potreby, a dokonca i živé zvieratá.

Chatuchak Weekend Market v Bangkoku
Chatuchak Weekend Market v Bangkoku
Zdroj: Shutterstock

Chandni Chowk v Dillí

Je najrušnejším trhom v meste a pripomína rozprávky z Tisíc a jednej noci. V 17. storočí ho navrhla Shah Jahan, dcéra princeznej Jahanara Begum a kedysi ním pretekali kanály, ktoré sú však dnes už minulosťou.

Čo sa týka sortimentu, nájdete tu vari úplne všetko – exotické potraviny, kuriózne suveníry, bižutériu, parfumy, nábytok, renovované secondhandové topánky, ba dokonca aj svadobné šaty na mieru.

Chandni Chowk v Dillí
Chandni Chowk v Dillí
Zdroj: Shutterstock

La Boqueria v Barcelone

Pre milovníkov jedla je La Boqueria, ktorej korene siahajú až do 13. storočia, najväčšou atrakciou tejto španielskej metropoly. Nielen pre atmosféru, ale aj kvôli tomu, čo predajcovia v stánkoch ponúkajú.

Či už sú to morské plody, zelenina, katalánske špeciality alebo domáce potraviny. Pre tých, ktorí majú chuť naučiť sa nejakú tú špecialitu variť, sú k dispozícii aj školy varenia a tak si, obrazne povedané, kúsok tohto trhu môžu priniesť so sebou domov.

La Boqueria v Barcelone
La Boqueria v Barcelone
Zdroj: Shutterstock

Grand Bazaar v Istanbule

Jedno z najstarších a najväčších trhovísk nemôžeme opomenúť. Veľký bazár pozostáva zo šesťdesiatich zastrešených uličiek a z vyše troch tisícok obchodíkov, ktoré denne navštívi 250- až 400-tisíc ľudí!

Pár desiatok tisíc predavačov ponúka tovar od výmyslu sveta a je všeobecne známe, že na to používajú rôzne vyjednávacie metódy. Takže ak niekto nechce nič kúpiť, musí sa na to riadne pripraviť.

Grand Bazaar v Istanbule
Grand Bazaar v Istanbule
Zdroj: Shutterstock

Rialto v Benátkach

Rybí trh, ktorého história sa začala písať v 11. storočí, je jedným z najstarších a preslávený je aj svojou unikátnou talianskou atmosférou. Pre návštevníkov je zážitkom tam čo i len nakuknúť, ale, samozrejme, zaujímavý je aj ponúkaný tovar, ktorý sa nesústreďuje len na ryby, ale aj na miestnu zeleninu, ovocie a iné produkty, ktoré sú dôležitou súčasťou benátskej kuchyne.

Rialto v Benátkach
Rialto v Benátkach
Zdroj: Shutterstock
Poslať emailom
Diskusia ()
Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia