Najkrajšie sviatky a príchod nového roka, to nie je len čas hojnosti a darčekov. V mnohých krajinách sa toto obdobie spája s cirkevnými obradmi. CHRÁMY, KATEDRÁLY, KOSTOLY či KAPLNKY svojou atmosférou dotvárajú neopakovateľné čaro sviatočných dní.
Postavené sú z rôznych materiálov na rôznych miestach. Niektoré charakterizuje mramor a nádherná výzdoba, iné sú vybudované z tehál či dreva a majú skromný interiér. Viaceré veľkolepé náboženské stavby sa stali turistickými atrakciami.
Svätyňa Las Lajas
Podnetom na výstavbu rímskokatolíckej katedrály uprostred hlbokého kaňonu na juhu Kolumbie bol príbeh, ktorý sa vraj v týchto miestach odohral v roku 1754. Podľa legendy tadiaľ prechádzala miestna Indiánka Maria Mueces s hluchonemou dcérou Rosou a zastihla ich búrka. Márne hľadali úkryt pred prívalom dažďa. Zrazu sa na neďalekej skale zjavila ožiarená silueta Panny Márie a rukami naznačovala, že ich chráni. Rosa prvýkrát prehovorila – vykríkla, a ukázala smerom ku skale. Pannu Máriu zazrela i jej matka. Domov sa obe vrátili v poriadku, nič sa im nestalo. Zjavenie potvrdili o niekoľko dní ďalší miestni ľudia.
Na zázračnom mieste postavili drevenú kaplnku, prvá písomná zmienka o nej, ale aj o legende sa našla v zápiskoch španielskeho františkánskeho mnícha, ktorý tam bol v 50. a 60. rokoch 18. storočia. Do kaplnky začali prichádzať pútnici, mnohí z nich dúfali, že aj oni sa uzdravia. Neskôr, v období rokov 1919 až 1946, na jej mieste vznikol nádherný neogotický kostol, ktorý sa týči 130 metrov nad kaňonom. S protiľahlou pevnou stranou údolia ho spája 50 metrov vysoký a 20 metrov dlhý most, ktorý držia dva románske oblúky. Okrem vonkajšej krásy je veľkolepý aj interiér – biely so zlatou výzdobou, s klasickými drevenými lavicami a náboženskými umeleckými dielami. V skale, ktorá je súčasťou kaňonu, je Jaskyňa zázrakov. V tej vyniká obraz Panny Márie z Las Lajas s Ježišom na ľavej ruke a s ružencom v pravej. Na obraze je aj svätý František z Assisi a svätý Dominik.
Pokračovanie na ďalšej strane...