Majstrovstvá Slovenska v pretekoch rýchlostných lodí boli tento rok koncom prázdnin na Váhu pri Komárne, len kúsok od sútoku s Dunajom. Pretekárske člny robia riadny hurhaj napriek tomu, že majú predpísanú maximálnu hladinu hluku. Ich jazda občas pripomína rodeo.

Zdalo by sa, že tento šport je chlapská záležitosť, ale nie je to tak. Na Slovensku sa mu venuje niekoľko rodinných klanov. Celých, vrátane žien a detí. Aj Niki Lauda si údajne vyskúšal rýchlu a divokú jazdu na vode. Krútil po nej hlavou a skonštatoval, že ľudia, ktorí si do rýchlych lodí sadajú, sú blázni. Veď to čudo nemá brzdu!

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Dedičná diagnóza

„Preteky rýchlostných motorových lodí majú niekoľko kategórií podľa typu motora alebo lode,“ vysvetľuje Zuzka Mikuliaková z klanu Balážovcov. Aj ona sa k tomuto športu dostala cez rozvetvenú rodinu. Začal s tým jej dedo so strýkom po tom, ako im v Piešťanoch postavili priehradu Sĺňava. Zuzka je tretia generácia Balážovcov, ktorá vyrástla na vode a preteká. Zdá sa, že v rodinnom prostredí ani nemala inú možnosť. „My to voláme diagnóza. Ešte k tomu dedičná. Môj syn Nikolasko je ďalšia, štvrtá generácia. Či sa bojím? Pri pretekoch človek rozmýšľa o všeličom, len nie o strachu.“ Zuzka je opatrovateľka detí. Jej loď dosahuje rýchlosť okolo sto kilometrov za hodinu. Napriek tomu, že súťaží v ľahšej kategórii pre začínajúcich pretekárov, mnohí skúsenejší kolegovia jej veštia skvelú budúcnosť.

Pretekárske člny v jej kategórii poháňajú sériové motory hydroplánového typu, ktoré technici nesmú upravovať. „Práve vďaka sériovým motorom sú preteky mimoriadne vyrovnané. Okrem začínajúcich pretekárov jazdia v ľahšej kategórii aj starší vyslúžilci. Pre mladších je to odrazový mostík pre rýchlejšie formulové kategórie,“ vysvetľuje Ladislav Herbanský (60), ktorý bol po prvý raz na pretekoch, keď ho mala mamička v brušku. Jeho otec spoluzakladal československý vodný motorizmus.

Rodinné klany vodného motorizmu veľmi rýchlo obsadili všetky nové priehrady, ktoré vyrástli za socializmu. Vraj len na tie najvýchodnejšie sa tento šport nedostal. „Bola to záležitosť ľudí od vody najmä na vážskej kaskáde od Trenčína na západ. Žiaľ, na rieke pribúdajú mosty, malé vodné elektrárne a postupne na rieke ubúdajú miesta, kde sa dá pretekať. Nadšencov nie je až tak veľa. Dúfam, že sa nám podarí opäť naštartovať tradíciu a možno získať ďalšie rodiny,“ dodáva s úsmevom Ladislav Herbanský.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pezinok je okresné mesto, ktoré sa pre blízkosť Bratislavy stáva jej nocľahárňou.

Víno a ponožky pod Karpatmi: Pezinku chýba oceán. Uličky, ktoré by k nemu mohli viesť, má

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Zabavte sa s týždenníkom ŽIVOT :) Prinášame pondelkovú dávku humoru

Jon Cryer

JON CRYER zažil situáciu hodnú smoliara Alana z Dva a pol chlapa: Neuveríte, čo sa mu stalo

Nelipla na úspechu. Svoje povolanie v skutočnosti nechcela vykonávať a možno preto sa jej tak darilo.

Prvá dáma divadla EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ sa pretĺkla búrlivým manželstvom. V kom našla ideál muža?

Celderovcov pohltilo umenie v akejkoľvek podobe.

Doma majú galériu: Precestovali polovicu sveta, aby si z každého kúta priniesli kúsok domov

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia