Zaujímavosti

Mononukleóza: Čo ju spôsobuje a ako proti nej bojovať?

PR článok
PR článok
25.3. 2021 14:55
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro
Zaujímavosti

Mononukleóza: Čo ju spôsobuje a ako proti nej bojovať?

PR článok
PR článok
25.3. 2021 14:55
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Mononukleóza je nepríjemným zdravotným problémom, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u mladých ľudí. Zo začiatku vyzerá ako angína, no po čase sa objavujú aj iné sprievodné javy. Ako sa proti nej dá efektívne bojovať a čo ju spôsobuje?

Čo je mononukleóza?
Mononukleóza je ochorenie spôsobené vírusom Epsteina a Barrovej, skrátene EB. Spravidla sa vyskytuje u mladých dospievajúcich ľudí, no postihnúť môže aj iné vekové kategórie. Vírus sa šíri slinami, a preto ho niektorí nazývajú “bozkávacia choroba”.

Pre mnohých je zaujímavým zistením najmä fakt, že vírus EB má v tele skoro každý človek. Je na samotnom organizme, ako sa s ním vysporiada. Vírus prepukne najčastejšie u ľudí so slabým imunitným systémom. Prípadne s inou chorobou ovplyvňujúcou organizmus.

Mononukleóza je veľmi podobná ako napríklad ovčie kiahne. Ak ju raz dostanete, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že by ste sa s ňou ešte niekedy stretli. Organizmus by si mal proti nej vytvoriť imunitu.

Veľa detí si mononukleózou prejde už v prvom roku života. Nie je to však vo všetkých prípadoch. Práve preto postihuje študentov stredných a vysokých škôl.

Inkubačná doba tohto vírusu trvá zhruba 4 - 8 týždňov. Príznaky vás však budú trápiť dlhšie. Minimálne jeden mesiac.

Čo ju spôsobuje?
Mononukleózu spôsobuje EB vírus. Ten sa šíri len priamym kontaktom so slinami infikovanej osoby. Alebo inými telesnými tekutinami, napríklad krvou.

To znamená, že sa rozširuje bozkávaním a sexuálnym stykom. Dokonca, niektoré prípady potvrdzujú aj prenos pri transplantácii orgánov.

Ak viete, že niekto vo vašom okolí mononukleózu má, dávajte si pozor. S osobou sa nebozkávajte, ani po nej nejedzte a nepite.

EB vírus je jedným z najbežnejších vírusov. Netreba sa ho báť. Nemá smrteľné následky. V organizme ho má takmer každý.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Symptómy spojené s mononukleózou

Mononukleóza vyzerá na prvý pohľad ako chrípka alebo angína. Bežné antibiotiká však na ňu nezaberajú.

Najčastejšie symptómy:
● vysoké horúčky
● opuchnuté uzliny na krku a v podpazuší
● bolesť v krku.

Mladí ľudia nemajú v priebehu choroby veľké problémy. Mladé telo sa s vírusom dokáže popasovať do 1 - 2 mesiacov. Starší a chorí ľudia by si však mali dávať pozor. Mononukleóza môže byť pre nich nebezpečná.

Príznaky, ako napríklad vysoké horúčky, bolesť hlavy alebo hrdla, môžu po týždni ustúpiť. Opuchnuté uzliny alebo únavu však môžete cítiť ešte mesiac alebo dva.

Ďalšie príznaky:
● bolesť hlavy
● únava
● svalová slabosť
● opuchnuté mandle
● nočné potenie.

Ak trpíte niekoľkými zo spomenutých príznakov, nemusíte mať automaticky mononukleózu. Lekára by ste však mali navštíviť vtedy, ak sa váš zdravotný stav nezlepšuje ani po dvoch týždňoch.

Rada odborníka
Niektorí dospievajúci a dospelí nemajú žiadne príznaky, no pritom mononukleózou trpia. Ak si myslíte, že ste boli s nakazeným človekom v kontakte, navštívte svojho lekára.

Diagnóza mononukleózy
Mononukleóza sa nedá diagnostikovať v domácich podmienkach. Dôvodom je najmä to, že príznaky sú veľmi podobné ako pri chrípke. Nikdy si nebudete istí na sto percent. Ak si však myslíte, že by ste ju mohli mať, navštívte lekára.

Lekár sa bude informovať, kedy sa u vás objavili prvé príznaky. Dospievajúcich vo veku od 15 do 25 rokov sa môže spýtať na to, či boli v kontakte s pozitívnymi osobami. Vek je jedným z najdôležitejších faktorov pri diagnostike.

V rámci prehliadky lekár zmeria teplotu a skontroluje uzliny. Následne vám zoberie krv na to, aby mohol spraviť kompletný rozbor. Podľa nej zistí, či u vás vírus prepukol alebo nie. Charakteristickým znakom je zvýšená hladina bielych krviniek. Telo sa takýmto spôsobom snaží proti chorobe bojovať.

Okrem krvi môže lekár spraviť aj ďalšie špeciálne testy. Niektoré sledujú napríklad prítomnosť protilátok.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Ako proti nej bojovať?
Aj napriek tomu, že mononukleóza nie je žiadnou novinkou, neexistuje žiadna špecifická liečba. Pri ťažšom priebehu môže lekár predpísať kortikoidy. Tie pomáhajú znižovať opuch hrdla a mandlí.

Ďalšie príznaky sa zmiernia a nakoniec ustúpia úplne samé po 1 až 2 mesiacoch. Myslite však na to, je že potrebné, aby ste oddychovali. Telu dodávajte správnu energiu vo forme zdravých potravín. Nezabúdajte ani na pitný režim.

K domácim spôsobom, ako bojovať proti mononukleóze, patria:
● konzumácia potravín bohatá na antioxidanty, ako napríklad listová zelenina
● dostatočný pitný režim pozostávajúci z vody a čaju
● vyhýbanie sa stresu a namáhavým činnostiam.

Rada odborníka
Ak by príznaky nechceli odísť ani po 2 mesiacoch, kontaktujte svojho lekára. Rovnako aj vtedy, keď sa váš zdravotný stav zhorší.

Priebeh choroby
Ochorenie nemá spravidla intenzívny priebeh. Vďaka tomu ho môžete vyležať v pohodlí domova. Dokonca, niekedy sa stáva, že človek nemá žiadne príznaky. To však neznamená, že vírus neprenáša. Je rovnako rizikový ako ten, kto príznakmi trpí.

Mononukleóza je niekedy nebezpečná pre malé deti. Spôsobiť môže obštrukcie horných dýchacích ciest alebo zapálenie mozgových obalov.
Tehotné ženy sa vírusu báť nemusia. Pre plod nie je nebezpečný a nezanecháva žiadne následky. Urobíte však dobre, keď celý priebeh bude sledovať váš ošetrujúci lekár.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Canva Pro

Aké je riziko nákazy?
Riziko nákazy je u každého iné. Ak ste s osobou v kontakte, no nedochádza ku kontaktu s telesnými tekutinami, nemalo by vám hroziť žiadne riziko.

Inkubačná doba mononukleózy je dlhá. Ak sa vám zdá, že ste sa s niekým, kto ju má, stretli, môžete si nechať urobiť testy.

Vírus je nákazlivý ešte 3 mesiace po objavení prvých príznakov. V niektorých prípadoch je táto doba ešte dlhšia.

Rizikové skupiny
Mononukleóza sa najčastejšie objavuje u mladých dospievajúcich ľudí. Nie sú však jediní. K rizikovým skupinám sa ešte radia:
● lekári
● sestričky
● ošetrovatelia
● ľudia užívajúci lieky, ktoré znižujú odolnosť imunitného systému.

Veľké riziko nákazy podstupuje aj každý, kto prichádza do úzkeho kontaktu s veľkým počtom ľudí. To je často dôvod, prečo chorobou trpia práve deti a dospievajúci.

Je možná prevencia?
Hovorí sa, že prevencia je lepšia ako liečba. Síce to je pravda, no pri mononukleóze neexistuje žiadny spôsob, ako sa pred ňou ochrániť. Protilátky proti EB vírusu si vytvoríte len vtedy, keď si chorobou prejdete.

Zhrnutie
Mononukleóza je nepríjemným zdravotným problémom, ktorý postihuje najmä dospievajúcich ľudí. Jeho priebeh nie je intenzívny, no je potrebné proti nemu správne bojovať. Zbavte sa mononukleózy overenými radami aj vy.

Poslať emailom
Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.