Nie je ktovieako dlhý. Unikátny most vedie cez rameno Váhu pri Seredi a autá na jeho plechoch nepríjemne hrkocú.

Mosty konštrukcie Bailey sú ľahko prenosné. Vyvinuli ich v Spojenom kráľovstve počas druhej svetovej vojny. Britskí, americkí a kanadskí vojaci si ich veľmi rýchlo obľúbili a stavali ich, kde práve potrebovali. Konštrukcia je jednoduchá, montáž nevyžaduje žiadne ťažké nástroje či špeciálnu výbavu. Železné a drevené časti sú malé a ľahké. Dajú sa prepravovať na nákladiakoch a skladať ručne, bez žeriavov. Stačí pár silných chlapov. Most pritom bez problémov unesie aj tanky.

Nadšený Montgomery

Geniálnu mostnú konštrukciu vymyslel civilný pracovník britského ministerstva vojny Donald Coleman Bailey. S revolučným návrhom prišiel v roku 1940. Po dôkladných testoch sa most v praxi osvedčil v roku 1942 na severoafrickom fronte. Po začatí licenčnej výroby v USA sa stal ikonou spojeneckej invázie. Hovorí sa, že bez týchto mostov by Spojenci boli museli bojovať oveľa dlhšie: mosty im urýchľovali cestu. Poľný maršal Bernard Montgomery si ich nevedel vynachváliť. Baileyho za jeho nápad v roku 1946 povýšili do rytierskeho stavu.

O tom, kde sa jeho most vzal v Seredi, nevieme takmer nič. Pôvodne spájal kasárne s výcvikovým priestorom na druhom brehu ramena. V roku 1970 ho presunuli na terajšie miesto – pred vstupnú bránu do kasární.

Konštrukčné prvky na tento most poskytla organizácia UNRRA, ktorá vznikla v roku 1943 na základe Washingtonskej dohody. Jej účelom bolo plánovať, koordinovať, spravovať a zaisťovať pomoc obetiam druhej svetovej vojny poskytnutím potravín, pohonných hmôt, základných zdravotníckych potrieb, dopravných zabezpečení a prostriedkov. Súčasťou tejto pomoci boli aj Baileyho mosty určené na obnovu zničených komunikácií v celej Európe.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia