Národný inštitút pre verejné zdravie v Holandsku (RIVM) už 22. apríla zverejnil prvé výsledky výskumu, ktorý by mohol znamenať výrazný posun v skúmaní nového koronavírusu. Podľa ich doterajších zistení deti do 12 rokov takmer nie sú infekčné.

Koncom apríla sa verejnosť v Holandsku i celej Európe dozvedela výsledky štúdie holandského Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM) o šírení koronavírusu medzi deťmi a mladými ľuďmi. Na štúdii sa v súčasnosti zúčastňuje v Holandsku takmer šesťdesiat rodín. Prvé rodiny postihnuté ochorením sa hlásili do výskumu v treťom marcovom týždni. V monitorovaných rodinách musí byť najmenej jeden člen rodiny infikovaný vírusom Covid-19 a inštitút skúma tieto rodiny počas šiestich týždňov. Konečným cieľom je zapojiť do štúdie až 100 rodín.

Výskum RIVM je založený na štandardnom protokole vypracovanom zdravotníckou organizáciou WHO. Vedie ho riaditeľ inštitútu profesor Jaap van Dissel. Aj na základe doterajších výsledkov výskumu vedcov z RIVM, že deti do 12 rokov takmer nie sú infekčné, holandská vláda od 11. mája otvára zatiaľ s obmedzenou prevádzkou základné školy. Pridávajú sa aj Francúzsko a Nemecko, školy už otvorilo Dánsko aj Nórsko. Členovia tímu vychádzajú aj z doterajších údajov, ktoré hovoria o veľmi malom dosahu ochorenia Covid-19 na deti. Vo vekovej kategórii do 10 rokov nebolo zaznamená žiadne úmrtie a v kategórii od 10 do 19 rokov je to len 0,2 percenta.

Profesor Alex Friedrich vedie výskum ochorenia Covid-19 v Holandsku.
Profesor Alex Friedrich vedie výskum ochorenia Covid-19 v Holandsku.
Zdroj: University of Groningen

Nikoho nenakazili

Podľa profesora van Dissela deti do 12 rokov nemusia nosiť rúška a dokonca nepotrebujú ani udržiavať medzi sebou navzájom sociálny dištanc, teda odstup 1,5 metra. Jeden z dôvodov, prečo sú deti veľmi málo infekčné, holandskí vedci pripisujú okrem iného nízkej výdychovej kapacite ich pľúc. „Ich výdych obsahuje menej častíc vírusu a podľa všetkého je to málo na to, aby niekoho dospelého nakazili. Podľa našich zistení je prenos vírusu z dieťaťa na dospelého síce možný, ale málo pravdepodobný,“ povedal profesor van Dissel v rozhovore pre holandské NPO Radio 1.

Z výsledkov výskumu zatiaľ vyplýva, že medzi skúmanými rodinami nebola ani jedna, v ktorej by dieťa malo koronavírus ako prvé, a nezaznamenali teda ani jeden prípad, keď dieťa nakazilo rodičov či starých rodičov žijúcich s ním v jednej domácnosti. „Rodičia zvyčajne infikujú deti, nie naopak. Kontaktný výskum teda ukazuje, že deti dospelých nakazia len s malou pravdepodobnosťou a na prenose vírusu sa podieľajú minimálne alebo vôbec. Okrem toho, ak aj ochorenie Covid-19 majú, zvyčajne majú len mierne príznaky a celosvetovo tvoria len 1,74 percenta nakazených,“ zdôraznil profesor van Dissel. Do monitoringu by chceli zapojiť po otvorení aj školy, trvajú však na pravidelnom testovaní učiteľov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia