Dóm svätej Alžbety v Košiciach je naším najväčším kostolom. Okolo roku 1350 sa tu udial eucharistický zázrak. Keď nepozorný kňaz prevrátil kalich s vínom už premeneným na Kristovu krv, zjavila sa na vyšívanom obrúsku, ktorý počas omše rozprestierajú pod kalich, Kristova tvár.

Vďaka tomuto zázraku farský kostol v roku 1402 povýšil na taký významný pútnický chrám, aký nemal páru široko-ďaleko. Veľkosťou je prispôsobený davom stredovekých pútnikov. Najbližší s podobným významom bol v tom čase možno až v Benátkach. Chrám sa rozkladá na ploche 1 200 m2. Zmestí sa doň viac než 5 000 ľudí. Je dlhý 60 m a široký 36 m, severná veža siaha do výšky 59 m. Katedrálu začali stavať na konci 14. storočia. Dóm, Kaplnku svätého Michala a Urbanovu vežu vyhlásili v roku 1970 za národnú kultúrnu pamiatku.

Hlavný oltár

môže mať tri podoby s troma motívmi. Stačí len pootáčať jeho krídla. Jedným z nich je adventný výjav, druhým utrpenie Krista a tretím život svätej Alžbety.

Hlavný oltár je unikátom gotického umenia. Je najširším svojho typu na svete. V Levoči je najvyšší svojho typu.
Hlavný oltár je unikátom gotického umenia. Je najširším svojho typu na svete. V Levoči je najvyšší svojho typu.
Zdroj: Vladimír Kampf

Vzácne relikvie

Tak trochu závidím farárovi a dekanovi Alanovi Tomášovi, že môže vykonávať svoje povolanie v nádhernom Dóme svätej Alžbety v Košiciach. Aj on si pochvaľuje. Košická arcidiecéza si tento rok pripomína 25 rokov od povýšenia diecézy na arcidiecézu pápežom Jánom Pavlom II. Štvrťstoročie ubehlo aj od svätorečenia troch košických mučeníkov. Tento rok sa dožil sedemdesiatky aj košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Dóm svätej Alžbety je súčasne aj jeho sídelnou katedrálou.

Po katedrále ma previedol hlavný kurátor a lektor Tomáš Harbuľák. „Pútnikov v prvom rade ohromí hlavný oltár patrónky svätej Alžbety, ktorá sa do Košíc dostala s nemeckými osadníkmi,“ vysvetľuje. Pokladmi pre kostoly sú relikvie. V košickom dóme ich majú viac. „V bočnej kaplnke s oltárom svätého Jána Paduánskeho je uložená relikvia prvej triedy – kosť svätej Alžbety. Okrem toho tu majú relikviu svätého Ondreja, svätého Jakuba, kúsok relikvie Svätého kríža, kúsok krvavej reverendy Jána Pavla II., ktorú mal na sebe počas atentátu. Významným svätcom bol aj svätý Šarbel z Libanonu. Jeho relikviu tu tiež tu majú. Samozrejme, že sú tú aj relikvie troch košických mučeníkov. Naposledy pribudla relikvia blahoslavenej Anny Kolesárovej. Je najmladšou blahoslavenou na Slovensku.“

Pojkračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Ilustračná snímka

Priebeh kovidu závisí od 3 FAKTOROV: Patríte k tým viac ohrozeným?

Marylin Monroe venovala veľkú časť majetku psychoterapeutke.

Dedila aj psychoterapeutka: Neuveríte, komu všetkému MARYLIN MONROE odkázala svoj majetok

Jitka Zelenková

Má seniorský vek, ale neoddychuje doma: Takto si JITKA ZELENKOVÁ užíva zimu

Ilustračné foto.

Zohrejte sa!

Joe Biden objíma svoju manželku pred ich príchodom do Bieleho domu.

Biden sa stal novým prezidentom USA: Gesto jeho manželky vám roztopí srdcia

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Pach chlóru svedčí o čistej vode v bazéne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia