Zamestnanci sa môžu tešiť. Už čoskoro im bude musieť šéf viac prispievať na stravu.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v stredu podľa zákona o cestovných náhradách zvýšilo zamestnancom stravné. Minimálna hodnota stravného lístka sa v reakcii na zvýšenie stravného počas pracovnej cesty zvýši od začiatku januára na 5,10 eura zo 4,80 eura. MPSVR tak reaguje na vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Informoval o tom v stredu tlačový odbor ministerstva práce.

Čo hovoria na výšku gatráčov Slováci? Anketu si pozrite v GALÉRII

Pripomenul, že sumy stravného a základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách boli naposledy zvýšené ministerstvom práce s účinnosťou od začiatku septembra na základe údajov Štatistického úradu SR. V auguste dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní v SR hodnotu 105, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5 percentuálnych bodov. Základňa je pritom kalendárny mesiac, podľa ktorého boli naposledy upravené sumy stravného.

Stravné pre 5- až 12-hodinovú pracovnú cestu sa zvýši na 6,80 eura zo 6,40 eura. Na pracovnej ceste v trvaní nad 12 až 18 hodín sa stravné zvýši na 10,10 eura z 9,60 eura. Pri 18- a viachodinovom trvaní pracovnej cesty stravné zdvihnú na 15,30 eura zo 14,50 eura, vyčíslilo MPSVR.

Doplnilo, že minimálna hodnota stravovacej poukážky je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre 5- až 12-hodinové pracovné cesty. Pri sume stravného 6,80 eura je teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,10 eura.

Zdroj: Plus Jeden Deň

Diskusia