Bránia ich vlastným telom, nosia im potravu i vodu z veľkých diaľok, sprchujú ich, chránia pred slnkom i požierajú ich trus. A často riskujú svoj život. Rodičovská láska zvierat je bezhraničná.

Príkladnými rodičmi v ríši zvierat sú vlky. Vlčica je starostlivá a obetavá matka, ktorá sa od čerstvo narodených mláďat nevzďaľuje. V tomto čase spočíva starostlivosť o rodinu na pleciach vlka, ktorý loví aj pre partnerku. Korisť jej prináša v žalúdku, niekedy z veľkej vzdialenosti.

A tu to príroda zariadila skutočne dokonale. Aby totiž vlk cestou k vlčici potravu nestrávil, zastavuje sa mu v žalúdku premiešavanie potravy a tým aj vylučovanie žalúdočných kyselín.

Okrem toho sa mu zvyšuje sekrécia enzýmu pepsín, ktorý rozkladá bielkoviny na jednoduchšie a stráviteľné komponenty. Takto silne natrávené mäso vyvrháva vlčici a neskôr aj vĺčatám.

Vlastným telom

U samotársky žijúcich druhov, napríklad medveďov, kde sa o mláďatá stará iba samica, predstavuje pre mláďatá hrozbu predovšetkým medvedí samec, pretože slabšia samica obyčajne svoje potomstvo nie je pred samcom schopná ubrániť. Preto sa matka s mláďatami vyhýba veľkým samcom, čo sa jej vždy nepodarí.

Aj napriek tomu, že medvedí samec je omnoho väčší ako samica, svoje mláďatá statočne bráni a ak nie je možný útek, položí za potomkov aj svoj život.

Život matky má v prírode omnoho väčšiu cenu ako život mláďat, pretože obetavá matka, ktorá za svoje mláďatá položí svoj život, ich tým aj tak väčšinou odsúdi k smrti.

Orliak morský využíva svoju silu a odníma korisť iným predátorom.
Orliak morský využíva svoju silu a odníma korisť iným predátorom.
Zdroj: Shutterstock

Orliak kleptoman

Loví predovšetkým živočíchy, ktoré nachádza v mokradiach, a to najmä ryby, ale aj vodné vtáky a cicavce. Tento obrovský vták sa občas živí aj zdochlinami uhynutej zveri. Čo je však o ňom menej známe je občasný a neštandardný spôsob získavanie potravy. Kleptoparazitizmus, čo je vlastne násilné odnímanie koristi iným predátorom.

Aj u nás boli viackrát pozorované prípady, keď orliaky morské plašili odpočívajúce kormorány. Aby si kormorány zachránili život, dokázali vôbec vzlietnuť a tomuto dravcovi uniknúť, museli najskôr vyvrhnúť ulovené ryby. Tými následne orliaky kŕmia nielen seba, ale aj svoje mláďatá v hniezdach.

Otcovia na materskej

Slovo kazuár (cassowary) je papuánskeho pôvodu a znamená „rohatá hlava“. Namiesto rohov však na hlave tohto nelietavého vtáka nájdete prilbovitý kostený hrebeň, ktorý mu neslúži len na ozdobu. Pomáha mu predierať sa spletitou a hustou vegetáciou dažďových pralesov.

Počas evolúcie stratil kazuár schopnosť letu rovnako ako ostatné vtáky zo skupiny bežcov (Palaeognathae) teda pštros, nandu, emu a kivi. Na rozdiel od menovaných je kazuár nebezpečným protivníkom a pomocou svojho predĺženého pazúra na vnútornom prste sa dokáže účinne brániť.

Ak je v ohrození, dokáže človeka či predátora dokonca i zabiť. Úderom svojho dlhého pazúra na vnútornom prste svoju obeť doslova rozpára. V Austrálii je zaznamenaných niekoľko prípadov zabití človeka kazuárom.

Keďže kazuáre žijú samotárskym životom, samci a samice sa stretávajú iba v období párenia. Samice sa pária s viacerými samcami. Po znáške samica hniezdo opúšťa a úlohou samcov je následne vajcia vysedieť počas dvoch mesiacov.

Samce počas tohto obdobia zriedka opustia hniezdo. Znáška obsahuje 6 až 8 vajec, ktoré majú výraznú zelenú farbu. Po vyliahnutí sa samce starajú o mláďatá ďalších 9 mesiacov.

Po znáške samica kazuára hniezdo opúšťa, úlohou samcov je následne vajcia vysedieť.
Po znáške samica kazuára hniezdo opúšťa, úlohou samcov je následne vajcia vysedieť.
Zdroj: Jaroslav Slašťan

Krkavčie matky

Rodičia, ktorí zanedbávajú výchovu vlastných detí, sa nazývajú krkavčími. Ale toto tvrdenie ubližuje najväčším zástupcom inteligentnej čeľade krkavcovitých. Do spomínanej čeľade patrí v rámci sveta asi 117 druhov. Sú učenlivé, spoločenské a prispôsobivé.

Najväčší druh z tejto inteligentnej spoločnosti je krkavec veľký a fámy o krkavčích matkách sa nezakladajú na pravde. Páry žijú po celý život v trvalom zväzku a často hniezdia viacero rokov na rovnakom mieste. Pária sa a s prípravou hniezda začínajú už počas zimy, okolo februára a marca.

Stavbu a úpravy hniezda vykonáva samica, zatiaľ čo samec prináša stavebný materiál, rôzne vetvičky, trávu a mach. Mláďatá po vyliahnutí kŕmia obaja rodičia. Krkavčí rodičia sú veľmi ostražití, nedôverčiví, starostliví a nanajvýš opatrní.

Azda najzaujímavejšou vlastnosťou krkavcov je ich bezbrehá rodičovská láska. Patria k najlepším zvieracím rodičom.

Samičky ako jediné vo zvieracej ríši pomáhajú mláďatám pri liahnutí. Vajcia obracajú tak, aby svojmu potomstvu zabezpečili čo najmenej namáhavé liahnutie. Po vyliahnutí mláďatá dôkladne očistia a odstránia vaječné škrupinky.

Počas chladných dní a nocí rodičia spoločne zatepľujú hniezdo rôznym materiálom. Sú veľmi čistotní, svoje mláďatá dokonca aj sprchujú, a to tak, že si sadnú do plytkej vody a do hniezda sa vracajú s mokrým perím na bruchu. Hniezdo si udržujú v čistote, dokonca požierajú aj trus svojich potomkov.

Krkavce patria medzi veľmi starostlivých rodičov, človekom vymyslený pojem krkavčia matka je scestný.
Krkavce patria medzi veľmi starostlivých rodičov, človekom vymyslený pojem krkavčia matka je scestný.
Zdroj: Shutterstock
Poslať emailom
Jedinečný rezort na Maledivách.

Dovolenka ako zo sna: Čo poviete na takúto hotelovú izbu?

Populárne články
Eva Pilarová

Eva Pilarová mesiac po náročnej operácii: Musím sa veľmi šetriť

S Michalom Kovalčíkom, členom kapely Indigo.

Peter Nagy: Ak o mne chcete niečo vedieť, v mojich piesňach je najväčší duševný striptíz

Zimný štadión v meste „Bílych andelov“ by potreboval investíciu na obnovu.

Je jedinou ženskou prezidentkou hokejového klubu na Slovensku: V Trnave sa snaží o zázrak

Herec Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger dorazil do televízie s mladou priateľkou: To je starostlivosť!

Jedinečný rezort na Maledivách.

Dovolenka ako zo sna: Čo poviete na takúto hotelovú izbu?

Vedeli ste

Boh nepozná budúcnosť?

Zobraziť viac