Zaujímavosti

Laserová operácia očí: Pre koho je vhodná?

PR článok
PR článok
12.11. 2021 0:00
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock
Zaujímavosti

Laserová operácia očí: Pre koho je vhodná?

PR článok
PR článok
12.11. 2021 0:00
Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Koľkokrát ste si povedali, že aký by bol život s kvalitným zrakom bez okuliarov? Pravdepodobne by nebolo možné to spočítať, všakže? Laserová operácia očí je riešením. Je však skutočne pre každého?

Na jednej strane sú pacienti, ktorí sa laserovej operácie boja, na druhej strane sú takí, ktorí by ju absolvovať aj chceli, ale obávajú sa vysokých nákladov na jej realizáciu. No a potom je tretia skupina a síce tí, ktorí zákrok absolvovať jednoducho nemôžu, napríklad z určitých zdravotných dôvodov. Tých je však našťastie málo.

V tomto článku sa dozviete:

  • prečo sa oplatí, aj keď len nezáväzne, navštíviť očnú kliniku
  • ktoré metódy laserových operácii očí sú aktuálne TOP
  • ktoré zákroky sú hradené zdravotnými poisťovňami
  • podľa čoho vybrať ideálnu kliniku

Za návštevu kliniky nič nedáte. Môžete sa však zbaviť pochybností

Internet je skvelá vec, avšak má aj svoje tienisté stránky. Je plný dezinformácií a mýtov. A tie dokážu ľudí vystrašiť, častokrát aj od niečoho úplne odradiť. Podobné je to aj v prípade očných operácií. Hneď v úvode článku preto odporúčame neriadiť sa pri rozhodovaní o operácii očí, „zaručenými“ informáciami z diskusných skupín, ale navštíviť priamo očnú kliniku. Prečo?

Odpoveď je prostá. Jedine komplexné vyšetrenie dokáže odhaliť skutočný problém nekvalitného zraku a zároveň dá aj odpoveď na to, ktorá metóda je vhodná na jeho odstránenie. Očný lekár vám následne dôkladne a odborne zodpovie každú vašu otázku. Vysvetlí vám, ktoré metódy sú pre vás vhodné, v čom sa líšia, aké sú ich prednosti. Upozorní vás aj na prípadné riziká, ktoré s danou metódou môžu byť spojené. A v neposlednom rade vám dokáže povedať, či je vôbec možné, aby ste podstúpili laserovú operáciu. Pri určitých zdravotných rizikách to totiž nie je možné.

Za návštevu očnej kliniky tak nedáte, ako sa hovorí, nič. Dozviete sa však relevantné informácie „z prvej ruky.“ A na ich základe sa budete môcť rozhodnúť.

Vďaka vývoju sa dnes bolesti či vedľajších účinkov obávať nemusíte

Oblasť mikrochirurgie oka, do ktorej patria aj operácie očí, je jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich lekárskych disciplín. Na trh sú dodávané stále modernejšie prístroje a aplikované nové moderné metódy, ktoré majú s tými spred 10 a viac rokmi pramálo spoločného.

Spoločným znakom najmodernejších metód je, že sú bezbolestné a že eliminujú riziko vzniku vedľajších účinkov na minimum. Vďaka rýchlemu hojeniu umožňujú rýchly návrat k bežnému životu, pri niektorých metódach nie je potrebné si brať ani dovolenku a efekt kvalitného videnia nastáva v podstate okamžite.

Ak by sme však mali odpovedať na otázku, ktorá metóda je najlepšia, nebolo by to možné. Existuje totiž viacero metód laserových operácií určených na odstránenie rôznych typov očných ochorení a dioptrických vád. V zásade, najlepších metód môže byť hneď niekoľko. Niektorá sa hodí na liečbu presbyopie, iná na odstránenie krátkozrakosti či astigmatizmu.

Platí však, že čim novšia je metóda, tým lepšia. Kým v minulosti prebiehala korekcia refrakčnej vady na povrchu rohovky, dnešné metódy vykonávajú zákrok v jej vnútri. Hĺbkové metódy sú k oku šetrnejšie. Excimerové lasery, ktoré pália rohovku, nahrádzajú špičkové femtosekundové lasery, ktoré umožňujú vykonávať zákrok v rohovke. Vďaka tomu nedochádza k jej narušeniu. Sú rýchle a vyžadujú kratšiu dobu rekonvalescencie.

Za revolučnú metódu laserovej operácie očí sa považuje ReLEx SMILE 3D. Jedná sa o hĺbkovú operáciu tretej – najnovšej, generácie. Využíva sa pri korekcii krátkozrakosti do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov. Výsledkom tejto operácie je trvalo kvalitný zrak bez korekčných pomôcok. Spravidla sa pacient do bežného života a do práce vracia už na ďalší deň po operácii, k náročnejším povolaniam či vrcholovému športu do 2-3 týždňov. Operácia je bezbolestná a o jej kvalite hovorí napríklad aj doživotná záruka, ktorú svojim klientom ponúka napríklad iClinic - najväčšia slovenská sieť očných kliník.

Iným prístupom je výmena šošovky. Tá sa odporúča najmä pacientom po štyridsiatke, ktorí trpia presbyopiou, ľudovo tiež známou ako vetchozrakosť či syndróm krátkych rúk. Kým tradičnou metódou je Prelex, najmodernejšou metódou súčasnosti je FEMTO Z-Prelex. Je to zákrok, ktorý prebieha za asistencie špičkového femtolasera, bez použitia skalpela či iných ostrých operačných nástrojov. Do oka môže byť voperovaná umelá trifokálna šošovka, ktorá umožní kvalitný zrak do všetkých vzdialeností. Pacient tak už nikdy nebude potrebovať okuliare do blízka či do diaľky, ani okuliare na čítanie. Je preto vhodná pre pacientov trpiacich presbyopiou, krátkozrakosťou aj ďalekozrakosťou. Využíva sa tiež pri operácii šedého zákalu, prípadne ako prevencia proti jeho vzniku.

Operáciu šedého zákalu vám môže zaplatiť poisťovňa

Šedý zákal – odborne katarakta je vekom podmienené očné ochorenie, ktoré je možné riešiť jedine operáciou. Zakalená ľudská šošovka je nahradená novou, umelou. Existuje viacero metód operácie katarakty. Tie základné, pri ktorých sa do oka voperuje jednoohnisková šošovka, sú hradené zdravotnými poisťovňami. Ak si však priplatíte, jedným zákrokom sa môžete zbaviť všetkých očných vád naraz. A ak to urobíte už v štyridsiatke, po nástupe presbyopie (vyššie sme spomínali metódu FEMTO Z-Prelex), tešiť sa z kvalitného zraku budete môcť celý zvyšný život. Zároveň v ňom tiež nespoznáte šedý zákal, keďže ten sa na umelej šošovke nemôže vytvoriť.

Výber kliniky je dôležitý

V prípade laserových operácii jednoznačne platí, že vyberať a porovnávať sa oplatí. Na Slovensku je hneď niekoľko skutočne špičkových očných kliník, ktoré operujú najmodernejšími metódami a prístrojmi. Ak sa preto rozhodnete, že podstúpite operáciu a že začnete celkom nový život bez okuliarov či kontaktných šošoviek, zistite si o klinike čo najviac informácií. Skôr v článku sme spomínali najmodernejšie metódy súčasnosti. Ak nimi klinika operuje, môže to byť prvý dôležitý signál kvalitnej kliniky. Je totiž veľkou výhodou, ak si máte z čoho vybrať. Veď aj v obchode nakupujete radi, ak máte na výber viacero produktov toho istého druhu. A ak klinika operuje najmodernejšími metódami, pravdepodobne má vo svojom portfóliu aj tradičné metódy. Inými slovami povedané, môžete sa rozhodnúť a zároveň vám aj lekár bude môcť odporučiť viacero metód a vysvetliť výhody či nevýhody každej z nich.

Druhým dôležitým parametrom pri výbere kliniky by mala byť kvantita. Najmä koľko pacientov už zoperovali jej lekári a koľko operácii vykonávajú ročne. Hovorí to o skúsenostiach kliniky. A v neposlednom rade sú to kvalitatívne ukazovatele. Odporúčame vybrať si overenú kliniku s bohatým portfóliom operačných metód. Porovnajte si prístroje, ktoré klinika používa pri operáciách, poslúžiť môžu tiež recenzie od klientov.

Samozrejme, zabudnúť netreba ani na cenu, ktorá môže u niektorých pacientov taktiež zohrávať dôležitú úlohu. V jej prípade však odporúčame si radšej namiesto výberu lacnejšej staršej metódy počkať na akciu niektorej zo špičkových značkových očných kliník a investovať do jednej z najmodernejších metód. Takú má aktuálne iClinic – najkomplexnejšia sieť očných kliník na Slovensku. Doživotne kvalitný zrak môžete teraz získať so zľavou až 1 000 eur. Jedinou podmienkou je byť medzi prvými 1 000 klientami, ktorí využijú túto výnimočnú akciu.

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.