Ochorenie COVID-19 mení nákupné správanie slovenských spotrebiteľov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Nielsen.

Ak sa porovnajú predaje za obdobie troch týždňov od začiatku nárastu nákupnej horúčky, teda od 9. do 11. týždňa tohto roka, tak medzi najrýchlejšie rastúce kategórie oproti rovnakému obdobiu troch týždňov minulého roka patria dezinfekčné prostriedky na ruky, ktorých tržby narástli o takmer 560 %, dezinfekčné prostriedky na bielizeň o viac ako 530 % a vlhčené obrúsky o 443 %. Obrat prostriedkov na dezinfekciu domácnosti rástol o 335 %, tekuté mydlá zvýšili svoj obrat o 255 % a klasické toaletné mydlá o 175 %.

V oveľa vyšších množstvách nakupovali Slováci aj kypriace prísady na pečenie (obrat +233 %) a vypredávali sa aj regály s toaletným papierom. Jeho obrat sa zvýšil presne o 100 % a z hľadiska výšky tržieb patril toaletný papier medzi najpredávanejší tovar v období týchto troch týždňov.

Podľa prieskumu davy ľudí však plnili svoje nákupné košíky aj trvanlivými potravinami. Na popredné priečky sa v tempe rastu zaradili ryža s nárastom o 220 %, strukoviny o 186 %, múka o 172 %, kryštálový cukor o 158 % či cestoviny o 150 %. Vyššiemu záujmu sa mohla tešiť aj celá skupina nealkoholických nápojov, ktorá zaznamenala v období spomínaných troch týždňov celkový medziročný rast o 16 %.

Slováci sa však podľa prieskumu nemali chuť zásobovať alkoholickými nápojmi, ich obrat sa zvýšil miernejšie, len o 5 %, čo je oveľa pomalšie tempo rastu aj v porovnaní s českými susedmi, ktorí minuli na alko skupinu o 14 % viac ako pred rokom. Za čerstvé potraviny ľudia utratili o pätinu viac a za sladkosti viac o približne desatinu. Na krmivo pre psov a mačky Slováci minuli o 17 % viac ako pred rokom.

Nielsen Holdings
Je globálna výskumná a analytická spoločnosť. Je súčasťou burzového indexu S&P 500 a pôsobí vo viac ako 100 krajinách, čím pokrýva viac než 90 % svetovej populácie.
Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovke rúško. Matovič sa s ním nebabre: Žiada najvyššiu pokutu!

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia