Od 1. júla už netreba platiť koncesionárske poplatky. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) získa financie zo štátneho rozpočtu.

Ako informuje Plus Jeden Deň, koncesionárskym poplatkom definitívne odzvonilo! Rozhodli o tom poslanci parlamentu ešte vo februári, zmena nadobudne účinnosť 1. júla. Naposledy ich zaplatíme tento mesiac, teda za jún. Pripomenul to aj líder SaS Richard Sulík, ktorého strana zmenu v parlamente presadila. „Nezabudnite si vypnúť trvalý príkaz. Systém, ktorý produkoval veľa problémov a zbytočnej byrokracie, sme nahradili percentom z HDP,“ pripomenul Sulík s tým, že podľa neho ide jednoznačne o lepší, čistejší a transparentnejší spôsob financovania oproti pôvodnému.

Kritici však upozorňujú, že práve po zrušení koncesionárskych poplatkov a naviazaní financovania RTVS na štátny rozpočet dôjde k väčšej závislosti inštitúcie od politikov. Ministerstvo kultúry však ubezpečuje, že sa verejnoprávny charakter RTVS zachová aj naďalej. „Ak bola teda jediná možnosť, ako schváliť štátny rozpočet a podať tak pomocnú ruku občanom a občiankam, akceptovať podmienky strany SaS, ministerstvo kultúry bolo pripravené prevziať svoj diel zodpovednosti za budúci osud Slovenska,“ informoval rezort.

Výška poplatku sa nemenila 20 rokov

Do zákona sa podarilo presadiť aj valorizačný mechanizmus, ktorý zabezpečí, že sa bude štátny príspevok pre RTVS každým rokom navyšovať. Od roku 2003 sa totiž výška koncesionárskych poplatkov nemenila a bola na úrovni 4,64 eura mesačne. Po novom však koncesie nahradí nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie. Prvýkrát sa o mieru inflácie upraví v roku 2024.

Suma nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu je na zvyšné mesiace roka 2023 najmenej 41,5 milióna eur. Na rok 2024 to už bude 83 miliónov eur. Aj keď bude mať toto opatrenie negatívny dosah na rozpočet, predkladateľ upozorňoval, že len výdavky na samotný výber koncesionárskych poplatkov predstavovali 2,5 milióna eur ročne.

Zrušenie koncesionárskych poplatkov víta verejnosť, ale aj podnikatelia. Povinnosť ich platenia sa totiž podľa zákona vzťahovala aj na tých, ktorí služby RTVS v praxi nevyužívali, no sú evidovaní ako odberatelia elektriny. „Za zrušenie koncesionárskych poplatkov Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) dlhodobo bojovala. Bola to totiž len ďalšia forma skrytého zdaňovania zamestnávateľov, administratívne náročná a neefektívna,“ konštatoval v tlačovej správe Jozef Špirko, viceprezident RÚZ. Platiť koncesie museli aj tí zamestnávatelia, ktorí dlhodobo zamestnávali minimálne troch zamestnancov, hoci služby RTVS nevyužívali.

10 dôležitých otázok a odpovedí nájdete na druhej strane....

Diskusia